REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Zámky na Plzeňsku čekající na rozkvět

Zámky Kaceřov a Nekmíř mají mnoho společného. Oba byly postaveny na základech tvrze, disponují rozlehlou zahradou. Oba jsou v současné době v neutěšeném stavu a jsou přístupné pouze zvenčí. Dobrou zprávou je, že na obou probíhá rekonstrukce, můžeme se tedy těšit do budoucna na návštěvu. Nedaleké Hromické jezírko vás upoutá svou nezvyklou barvou, díky sloučeninám železa je lehce zabarveno do červena.

Zámek Kaceřov

Renesanční zámek Kaceřov je dominantou krajiny. Zámek nechal vystavět roku 1540 tyrolský šlechtic Florián Griespech z Griesbachu, sekretář císaře Ferdinanda. Zámek je postaven na základech gotické tvrze, stavěl se do roku 1559. Je považován za první renesanční palácovou stavbu u nás a celkově jednu z prvních severně od Alp. Po bitvě na Bílé Hoře připadl kaceřovský zámek plaskému klášteru. O zámek i celé panství přišel cisterciánský řád díky špatně promyšleným reformám Josefa II. Zámek pak dlouhá staletí chátral. V roce 1827 ho zakoupil kancléř Metternich. Roku 1912 postihl zámek požár, kdy byla poškozena horní patra a zámek přišel o všechny střechy. Ve 20. letech 20. století koupil zámek dědeček současného majitele. Po roce 1948 byl zámek konfiskován a byl v užívání JZD. Až v 90. letech minulého století byl zámek navrácen potomkům původního majitele. Nyní je postupně rekonstruován. Je veřejnosti nepřístupný, což je ovšem velká škoda, a tak nezbývá než se pokochat zvenčí při procházce v okolí.

Zámek Nekmíř

Zámek byl postaven v 15. století na místě původní tvrze. Prvním uváděným majitelem vesnice a původní tvrze byl Racek z Nekmíře, který byl poprvé písemně zmíněn v roce 1358, byl nejspíše příslušníkem rodu Hroznatovců. Jeho nynější podobu získal po úpravách v 18. století. Jedná se o patrový trojkřídlý pozdně barokní zámek, který má dochované klenuté arkády v přízemí. Zámecký areál s hospodářským dvorem, zahradou a ohradní zdí je v současnosti chráněn jako kulturní památka ČR. Anglický park kdysi vybízel k procházkám, nyní je bohužel zpustlý. V současnosti je celý areál dosti zanedbaný, pracuje se na jeho obnově.

REKLAMA

Hromnické jezírko

Jezírko je přírodní památkou, která vznikla 60 metrů pod úrovní okolního terénu, závalem odvodňovací štoly chvilku po zastavení těžby břidlice. Jezero má rozlohu 2 hektary a hloubku až 18 metrů. Díky sloučeninám železa je voda v jezírku zbarvená do červena, někdy je nazýváno také jako Červené jezírko. Voda je zároveň slabým roztokem kyseliny sírové, proto se v ní nenachází žádný život. Biologicky zajímavé jsou však okolní šedé haldy, které vytvářejí extrémní stanoviště. V roce 1975 bylo jezírko a jeho okolí vyhlášeno přírodní památkou.

Zdroj a více informací naleznete na: kacerovzamek.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA