REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Zámky a železnice u Nového Boru potěší malé i velké

Nejen milovníky vláčků potěší necelých 5 kilometrů dlouhá muzejní železnice vedoucí z Kamenického Šenova do České Kamenice. Až se svezete tímto vzpomínkovým retro vlakem, vydejte se na nedaleké zámky, které stojí za návštěvu. Zámek Horní Libchava a zámek Zákupy jsou tím správným místem pro poznávání zdejší historie.

Muzejní železnice Šenovka

Trasu vybudovala Společnost České severní dráhy roku 1886. V roce 1979 byla trať zrušena. Jedna její část slouží dnes jako muzejní železnice s pravidelným provozem. Osobní vlaky jsou vedeny historickým motorovým vozem, kterému se říká Hurvínek. V některých dnech jede v čele vlaku parní lokomotiva. V letních měsících se zde konají tzv. prázdninové jízdy. V průběhu roku dále třeba Velikonoční jízdy, Silvestrovské jízdy nebo Novoroční jízdy. V budově stanice Kamenický Šenov je při jízdách vlaků otevřena také železniční expozice, můžete si zde zakoupit pár suvenýrů.

 

Zámek Horní Libchava

Renesanční zámek byl postaven po roce 1574 Jindřichem z Vartemberka. Zámek sloužil jako rezidence velkopřevorů maltézského řádu. V roce 2010 zámek opět změnil majitele, který ho zpřístupnil veřejnosti. Prohlídky zámku se konají v rámci kulturních akcí. Těch bývá každoročně na zámku hned několik. Je tu k vidění velké množství exotického nábytku, sošek, oblečení, zbraní, fotografií a obrazů z celého světa, vše ze sbírek současného majitele. Naleznete zde dvě patra etnografické výstavy, strašidelné sklepení nebo vytápěnou dětskou dílnu. Ve Vesničce zvířátek před zámkem na prvním nádvoří si můžete prohlédnout kachny, slepice, králíky a morčata.

REKLAMA

Zámek Zákupy

Na místě tehdejší gotické tvrze byl Zdislavem Berkou v 16. století postaven nový zámek. Ten byl v dalším století přestavěn v barokním slohu. Naleznete zde kapli svatého Františka z Assissi anebo také barokní prostory bývalého rakouského císaře Ferdinanda I. Při prohlídce můžete spatřit nejen apartmá císaře, ale také jídelnu a kapli, v níž se oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Interiéry zámku jsou přepychově zařízeny, jsou zdobeny nástropními malbami Josefa Navrátila. Vzácností je zachovaný osobní výtah z roku 1870. K zámku náleží francouzská zahrada s geometricky sestříhanými keři a přírodně-krajinářský park. Můžete navštívit jeden ze zámeckých prohlídkových okruhů: Zámek za císaře Ferdinanda I., Zámek za císaře Františka Josefa I., Interiéry prvního patra + zámecká kuchyně a Zimní okruh.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA