REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Zámek Vrchotovy Janovice

25. 6. 2012

Zámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem.

Novogotická podoba

Původně kamenná gotická tvrz pánů z Janovic, chráněná vodním příkopem, později renesančně přestavěná pány z Říčan,se v 18. století proměnila v reprezentační sídlo votické větve hrabat z Vrtby. Pak přišli Vratislavové z Mitrovic a poslední velká přestavba celého areálu v polovině 19. století,tehdy získal zámek svou současnou novogotickou, romantickou podobu.

Historie zámku

V době posledních soukromých majitelů, Nádherných z Borutína, zejména v 1. polovině 20. století, byl zámek uprostřed starého krajinářského parku místem, kde se se svými pozoruhodnými hosty setkávala baronka Sidonie Nádherná.

REKLAMA

Během II. světové války bylo v zámku vojenské velitelství a kasárna. Vrchotovy Janovice jako součást vojenského prostoru byly vystěhovány a postupně zde byl zřízen: "výchovný tábor" pro uprchlíky z pracovního nasazení v Německu, "koncentrační tábor" pro lidi, mezi jejichž předky nebo příbuznými byli Židé, a "koncentrační tábor pro politické vězně", pobočka tábora Flossenburg .

V období těsně po válce se v zámku a parku vystřídala sovětská i československá armáda; v r. 1950 byl vyvlastněn a využíván jako sklad textilu, později pro sbírky Okresního archivu – a postupně pustl.

Před zkázou ho na konci 50. let zachránilo Národní muzeum. Nyní je zámek Vrchotovy Janovice – spolu s parkem – jeho součástí již skoro 50 let.

Návštěva zámku nabízí

Kromě jiného – i prohlídku stálých expozic Národního muzea: „Společnost v Čechách 19.století“, „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ a „České zvonařství“.

Významné osobnosti

Od počátku 20. století navštívily zámek a jeho majitele, rodinu Nádherných z Boroutína, mnohé osobnosti z různých uměleckých oborů. Nejvýznamněji se ovšem do historie Vrchotových Janovic zapsali dva rodáci z Čech, jejichž mateřštinou byla němčina: básník Rainer Maria Rilke (1875-1926) a novinář, dramatik a básník Karl Kraus (1874-1936).

České zvonařství

výroba zvonů na území Čech a Moravy

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze je prezentována podstatná část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající v celkovém počtu okolo sta kusů.

Společnost v Čechách 19. století

historické doklady v dobovém interiéru

Autoři expozice usilovali o to, aby se současní návštěvníci mohli intenzivně a zajímavě dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly.

To vše – v působivém prostředí interieru zámku – mezi stovkami originálních předmětů (obrazů, šatů, nábytku, hraček, rozmanitých vzácných či kuriózních drobností).

Otevírací doba

květen – srpen: středa – neděle 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00
září: sobota – neděle 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00

Vstupné

Plné vstupné: 50 Kč
Snížené vstupné: 30 Kč
Rodinné vstupné: 80 Kč
Školní výpravy: 20 Kč
Celoroční vstupenka: x
Volný vstup v měsíci: x

Krátkodobé výstavy:
Plné vstupné: 20 Kč
Snížené vstupné: 10 Kč

Filmování: 50 Kč
Foto: 50 Kč

Park otevřen celoročně IV.–X. 8.00–19.00, XI.–III. 10.00–16.30
procházka parkem s výkladem průvodce:
základní 50 Kč
snížené 30 Kč
rodinné 80 Kč
školní výpravy 20Kč


Interneotvé stránky: http://www.nm.cz, http://www.facebook.com/narodnimuzeum

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA