REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Zámek Slatiňany se považuje za jednu nejvýznamnějších budov stejnojmenného města

Spolu s navazujícím rozsáhlým parkem a zahradou je oblíbeným návštěvním místem. Nedaleký Kočičí hrádek u Slatiňan je miniatura hradu, kterou nechala okolo roku 1896 vybudovat kněžna Vilemína z Auerspergu pro potěchu svých dětí. Doposud slouží jako skvělá podívaná nejen dětem.

Zámek, park a zahrada Slatiňany

První písemná zmínka o Slatiňanech se datuje do roku 1294. Romantický zámek vznikl z rytířské tvrze. Nastíní vám zde život na knížecím sídle v 19. století. Uvidíte zde reprezentační pokoje, jedinečné prostory kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu. Areál obklopuje anglický park a zahrada o rozloze 16 hektarů. V areálu zámecké zahrady můžete spatřit několik zajímavých objektů. Například komplex dětského hospodářství, které bylo určeno k nenásilné výchově hospodaření knížecích dětí. Vzniklo zejména pro výchovu malých princů a princezen. Ti se zde starali o drobné zvířectvo a pěstovali tu rozmanité plodiny za účelem poznání hodnoty lidské práce. Slatiňanský park je bohatý na množství dřevin. Můžete si zde zahrát hru Pozdravy z cest, která je zde pro vás připravena. Zábavnou formou si projdete jednotlivá zákoutí zahrady, poznáte členy rodiny Auerspergů, vyzkoušíte si své zeměpisné znalosti a vyluštíte tajenku.

Kočičí hrádek

Hrádek byl postaven na skalce z křemence, nyní je volně přístupný celoročně. Stojí na pozemku Lesů České republiky. Je to ideální místo pro odpočinek při procházce místními lesy. Pro děti je hrad velmi vděčným objektem her a zábavy. V bezprostřední blízkosti je postaveno kryté posezení, kde si můžete v klidu sníst svačinu nebo se schovat před nepřízní počasí.

REKLAMA

Rozhledna Bára II.

Rozhledna je jedinečnou atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu. Naskytne se vám výhled na Železné a Orlické hory a Krkonoše. Nedaleko rozhledny naleznete občerstvení. Již v roce 2008 byla na tomto místě otevřena rozhledna, jen pár dní po otevření se však stala velká pohroma, rozhledna byla smetena větrnou vichřicí. Proto byla v dalším roce postavena nová, vylepšená rozhledna. Tento dřevěný trojboký jehlan s vnitřním točitým schodištěm a vyhlídkovým ochozem na vrcholu věže měří 17 metrů, k plošině si vyšlápnete 78 dubových schodů.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.zamek-slatinany.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA