REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Zámek Rosice

4. 11. 2011

Roku 1562 koupil zámek Jan starší ze Žerotína. Po jeho smrti  po něm panství zdědil syn Karel starší ze Žerotína, který po dosažení zletilosti r. 1588 převzal správu majetku.  Rosický zámek byl tehdy jeho hlavním sídlem. Žerotínové provedli celou přestavbu na renesanční zámek a důsledně odstranili všechny vnější znaky gotického hradu. Po bitvě na Bílé hoře spravoval rosické panství Žerotínův úředník Ondřej Číhal Krhovský. V důsledku protireformačních nařízení prodal Karel starší ze Žerotína r. 1628 celé panství Albrechtu z Valdštejna, ten je hned následujícího roku prodal hraběti Janu Baptistovi z Werdenberka. Pozdější majitelé zámek barokně upravili. V současnosti je přístupné první patro zámku s kaplí a komnatami zdobenými bohatou štukovou výzdobou. Druhý prohlídkový okruh zahrnuje protiatomový kryt, vybudovaný v 50. letech minulého století.
Zámek má nyní postklasicistní historizující novodobou fasádu, avšak na severním křídle a pod arkádami jsou ještě pozůstatky renesanční sgrafitové omítky. V části severního křídla, v přízemí a v prvním poschodí hlavní budovy se dochovaly hodnotné klenby. Kamenné renesanční prvky jsou částečně zachovány v severním křídle (sloupy, portálky), ale především v hlavní budově. Zde jsou dominantním prvkem arkády z konce 16. století. Je zde zachováno i větší množství renesančních ostění, vstupů oken a dalších architektonických doplňků. V prvním poschodí jsou dochovány i renesanční výmalby a štukové stropy, Z období baroka zde zůstal krb v prvním poschodí a štukové stropy ve třech místnostech. Velmi kvalitní je i klasicistní malba a zábradlí v kapli.
Zajímavé romantické doplňky z 2. poloviny 19. stol. jsou v celém objektu, např. schodiště v jižním křídle, cihlová nika v opěrné zdi, schodiště do prvního poschodí a další.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA