REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Zámek, památník a vojenské opevnění poblíž Ostravy

Národní památník druhé světové války i areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky jsou součástí Slezského zemského muzea. Tyto unikátní objekty nadchnou nejen fanoušky této tematiky. Nedaleko se nachází krásný zámek Kravaře, který jistě také stojí za návštěvu.

Národní památník II. světové války (Slezské zemské muzeum)

Expozice Doba zmaru a naděje připomíná válečné dějiny druhé světové války. Dále nastiňuje civilní život obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Přibližuje také boje československých vojáků na Blízkém východě a osudy letců v Polsku, Francii a Velké Británii. Uslyšíte zde o osobních příbězích artefaktů, které do expozice věnovali přímí účastníci bojů. Areál se skládá ze správní budovy a samotného památníku, jehož součástí jsou dvě věže. Uvnitř se nalézají prostory expozice. Nedaleko památníku je k prohlédnutí historická vojenská technika a symbolický hřbitov se jmény 13 000 padlých sovětských a československých vojáků a také umučených a zabitých obyvatel severní Moravy a Slezska.

Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky (MO-S 19 Alej)

Areál je nachází v obci Darkovičky, která je částí Hlučína. Naleznete zde čtyři zrekonstruované pevnostní objekty, které vznikly v rámci budování československého fortifikačního systému v letech 1935 až 1938. Tvoří jej pěchotní sruby MO-S 18, MO-S 19, MO-S 20 a lehký objekt LO vz. 37A. Objekty areálu představují různé odlišnosti po stránce projekční i palebně-taktické a také různé stupně odolnosti.

REKLAMA

MO-S 19 Alej je samostatný pěchotní srub, vybudovaný ve třetím stupni odolnosti. Objekt má dva pozorovací zvony s osazenými lehkými kulomety a kopuli s dvojčetem těžkých kulometů. V roce 1988 byl objekt zpřístupněn veřejnosti. Ve střelecké místnosti je zachycena rekonstrukce a vývoj lafetace, zbývající část objektu je zrekonstruována do původní podoby z roku 1938. V další části střelecké místnosti se nachází unikátní pevnostní protitankový kanón a další původní zbraně včetně lafet a optiky. Pěchotní srub patří k nejlepším pevnostním muzeím u nás i v Evropě.

Zámek Kravaře

V rámci prohlídkového okruhu zde můžete nahlédnout do života zámeckých pánů, ale i prostého lidu. Dozvíte se spousty zajímavostí o známém alchymistovi Michalu Sendivojovi. Ten působil na dvoře samotného Rudolfa II. Přiblíží vám zde rod Eichendorffů a celkově život lidí na Hlučínsku v 19. století. Součástí prohlídkového okruhu je prohlídka zámecké barokní kaple s jedinečnou stropní freskou. Kaple je jediné místo, které v minulosti nebylo zasaženo zničujícím požárem. Freska nedávno prošla komplexním restaurováním, díky kterému ji dnes můžeme znovu obdivovat v původních jasných barokních barvách. Pokud spěcháte a nemáte čas na prohlídku celé expozice, můžete si zámeckou kapli prohlédnout samostatně bez průvodce.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamekkravare.cz, www.szm.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA