Zámek Kroměříž patří mezi nejvýznamnější barokní památky na Moravě

Po staletí byl majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů. Zámek i zámecké zahrady jsou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Při procházce Podzámeckou zahradou se setkáte s živou přírodou a voliérami se zvířaty.

Arcibiskupský zámek Kroměříž

Zámek sloužil jako reprezentativní sídlo a byl místem významných jednání a setkání. Je jednoznačně jednou z hlavních dominant města a turistických cílů návštěvníků. Skvěle zapadá do krajiny a svou architekturou vás ohromí. Nyní prochází postupnou rekonstrukcí, některé prohlídky tedy mohou být částečně omezeny. Zámek je součástí krásné zahrady a zároveň je skvěle dostupný ze samotného centra. Arcibiskupský zámek a zahrady jsou zcela výjimečnou záležitostí mezi předními moravskými památkami. Zdejší architektura, zahrady a sbírky patří k nejhodnotnějšímu kulturnímu dědictví naší země. Ale dost chvály, přijďte se přesvědčit sami.

Podzámecká zahrada

Lidový název je Podzámka. Jedná se o větší z arcibiskupských zahrad v Kroměříži. Vstup je od Arcibiskupských sklepů vedle zámku. Je součástí Městské památkové rezervace Kroměříž. Přírodně-krajinářský park ve stylu anglických zahrad se rozléhá na ploše 64 hektarů mezi zámkem a řekou Moravou. Romantický dojem dotváří síť vodních kanálů a rybníků, několik drobných staveb a sochařská výzdoba. Zahrada disponuje rozsáhlými a udržovanými travnatými plochami. Je zde vysázeno přes 200 druhů vzácných stromů z různých koutů světa. V zahradě je také chováno exotické ptactvo, primáti a kopytníci. Podzámecká zahrada je volně přístupná veřejnosti po celý rok.

Zookoutek Kroměříž

Při procházce zahradou můžete narazit na volně se procházející pávy. V blízkosti zámku jsou umístěny voliéry s ptáky, zastoupeny jsou zde třeba tito: holoubek diamantový, korela chocholavá, kanár, andulka či hrdlička chechtavá. Dále je zde k vidění i makak červenolící a paviána pláštíkový. Naleznete zde také domácí zvířata jako jsou králicí, kozy a osli. Ve výběhu můžeme pozorovat daňka skvrnitého. Podzámecká zahrada je ideální místo na procházku, děti se tu vyběhají, a pak si mohou odpočinout na některé z laviček.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamek-kromeriz.cz, cs.wikipedia.org, ceska-zoo.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu