REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Zámek Konopiště

4. 9. 2012

Původně hrad ze 13. století založený po vzoru francouzských kastelů, dnes zámek neodmyslitelně spojený se svým posledním šlechtickým majitelem Františkem Ferdinandem d’Este. V rámci prohlídkových okruhů uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Na zámku je rovněž muzeum sv. Jiří a střelnice. Za návštěvu stojí také nádherná Růžová zahrada se skleníky a zámecký park.

Historie
Počátky zámku Konopiště sahají do 13. století, kdy jej kolem r. 1294 pravděpodobně založil pražský biskupTobiáš z Benešova, a to podle vzoru francouzských kastelů s nejméně 7 válcovými věžemi, s parkánem, čtyřmi bránami a padacím mostem. Hrad je ale písemně doložen až od roku 1318, kdy byl v držení bratří Tobiáše a Beneše z Konopiště. Po vymření Benešoviců přešlo Konopiště roku 1327 na 275 let do držení Šternberků. Na počátku 16. století byl hrad pozdně goticky upraven a dále následovaly kolem roku 1605 renesanční a pozdně renesanční úpravy za Doroty Hodějovské z Hodějova a Harasova (obytné místnosti paláce). V roce 1648 dobyli hrad Švédové. Na počátku 18. stol. za Jana Josefa z Vrtby započaly na zámku barokní zásahy, na nichž se podílel František Maxmilián Kaňka – barokní brána před zámkem se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Barokně byly přestavěny také interiéry. V roce 1887 koupil zámek od Lobkoviců arcivévoda František Ferdinand d`Este. František Ferdinand na svém oblíbeném sídle shromažďoval početné sbírky a pořádal zde velké hony. Arcivévoda dal zámek přestavět v historizujícím stylu podle projektu Josefa Mockera, do zámku umístil své rozsáhlé sbírky, získané jak dědictvím po rodu d´Este a Obicci, tak vlastní sběratelskou činností, a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky.Více..

Park
Z barokní přestavby zámku pocházela terasová zahrada, která byla v roce 1830 proměněna na krajinářský park. Terasová úprava Horního parku pochází z roku 1888 a byla navržena zahradními architekty Karlem Mössmerem z Vídně a Rozínkem z Prahy. Na počátku 20. stol. byl severozápadně pod zámkem založen Dianin sad. Dalšími úpravami dosáhl park rozlohy 225 ha. V letech 1898-1913 vznikla jižně od zámku růžová zahrada s bohatou plastickou výzdobou a skleníky.
Prohlídkové okruhy zámku Konopiště

REKLAMA

I. prohlídkový okruh
Salony jižního křídla zámku – představí reprezentační a hostinské pokoje, umístěné v 1. patře jižního křídla zámku, ve kterých je instalováno množství dobového nábytku, historických obrazů a porcelánu.

II. prohlídkový okruh
Salony severního křídla – zaujímají nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta a tzv. Kronprinci. Součástí tohoto okruhu je také tzv. Estenská zbrojnice, která patří k nejcennějším a nejvýznamnějším ve střední Evropě.

III. prohlídkový okruh
Soukromé pokoje Františka Ferdinanda – nacházejí se ve 3. patře zámku, byly zpřístupněny v roce 1994 a instalovány podle dobové fotodokumentace a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy na zámku žil FF. Dozvíte se také o historii rodu Habsburků a životních osudech FF a jeho rodiny.

Doplňkové okruhy
Muzeum Sv. Jiří – umístěno v bývalé barokní oranžerii. Svatojiřská sbírka vybudovaná arcivévodou FF zahrnuje soubor dřevořezeb, obrazů a rozmanitých artefaktů uměleckého řemesla z období od 15. do počátku 20. století, vztahujících se ke kultu svatého Jiří. Střelnice – herna s kuriózní střelnicí byla zřízena na místě velké konírny na nádvoří zámku a roku 1900 slavnostně otevřena. Je složena z několika částí – z pohyblivých automatických terčů, které jsou kombinovány s akustickým hlášením zásahu, části pro ostrou střelbu z malorážky a kuželníku. Výstava od Sarajeva k Velké válce (1914 – 1918) Skleníky v Růžové zahradě – Skleníky pro vzácné teplomilné rostliny byly zbudovány Františkem Ferdinandem současně s Růžovou zahradou na místě bývalé barokní zahrady, na ploše 1200 m2. V letech 1995 – 2000 byly zrekonstruovány a zpřístupněny veřejnosti. Tak jako za doby Františka Ferdinanda, i nyní se zde pěstují vzácné palmy, subtropické a tropické rostliny a v bazénku se chovají okrasné rybičky.

Kulturní akce na Konopišti

 

Dostupnost
Autem: D1 (Praha – Brno) exit 21 (Mirošovice), silnice I.tř. 3 směr Benešov, v Benešově odbočit směr Konopiště
Autobusem: z Prahy autobusem do Benešova, dále pěšky k zámku nebo dvě zastávky autobusem do stanice Benešov – Konopiště Vlakem: stanice Benešov, dále pěšky nebo autobusem k zámku GPS: Loc: 49°46′46.31″N, 14°39′23.55″E

 

 Otevírací doba 2012

Návštěvnická sezóna – 1. 4. – 30. 11. 2012
Otevřeno denně mimo pondělí.
Výjimky: otevřeno – pondělí /ve svátek/ 9. 4.      
Výjimky: zavřeno – úterý /po svátku/ 10.4.
V měsíci říjnu a  listopadu je otevřeno ve všední dny jen pro objednané skupiny (od  10 osob), o so, ne a svátku i pro veřejnost /rezervace na měsíc listopad: přímo na zámku Konopišti.
Více informací o otevírací době ZDE

 

REKLAMA

Vstupné pro rok 2012

návštěvnický okruh
vstupné
vstupné s příplatkem za cizojazyčný
výklad
s průvodcem
základní
snížené
základní
snížené
 
Kč/os.
Kč/os.
Kč/os.
Kč/os.
1. jižní křídlo
140,-
90,-
210,-
130,-
2. severní křídlo
140,-
90,-
210,-
130,-
3. soukromé pokoje
210,-
140,-
310,-
210,-
 
 

Kontakt:
Správa státního zámku Konopiště Konopiště 1 256 01 Benešov
tel.: +420 317 721 366
fax: 317 724 271
www.zamek-konopiste.cz

 

Interneotvé stránky: http://www.zamek-konopiste.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA