REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Zámek, klášter a muzeum na severu Plzeňska

V lesnaté krajině severního Plzeňska se ukrývá spousta zajímavých míst, třeba zámek Manětín. Zajímavostí nedalekého kláštera Plasy je, že jeho základy jsou postaveny na vodě. V klášterním podzemí můžete navštívit speciální prohlídkový okruh, na kterém se dozvíte více.

Zámek Manětín

Zámek naleznete pod Chlumskou horou, ve stejnojmenném západočeském městečku. Zámek je léta přezdíván barokní perlou západních Čech. Krajina je převážně zalesněná, poměrně řídce obydlená, typické jsou pro ni vrchy sopečného původu. Mezi nimi naleznete romantické údolí řeky Střely se svými přítoky. Na zámku Manětín již ve 12. století působil rytířský řád Johanitů, vybudoval zde svoje sídlo, tzv. komendu. Ve 20. století se zřídilo malé vlastivědné muzeum a vznikl zde malý prohlídkový okruh pro návštěvníky. V současnosti v zámeckém areálu naleznete hlavní zámeckou budovu s přiléhající zahradou s anglickým parkem a budovy bývalého pivovaru a sýpky.  O údržbu areálu se nyní stará Národní památkový ústav s územní správou v Českých Budějovicích.

Klášter Plasy

První panovnický cisterciácký klášter v Čechách, založený v roce 1144 přemyslovským knížetem Vladislavem II.  V roce 1421 klášter do základů vypálil Jan Žižka a dalších dvě staletí zde bylo pusto. V letech 1661 až 1785 bylo opatství barokně přestavěno podle plánů Jean Baptiste Matheye, Jana Blažeje Santiniho Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhoffera. Bez vody se stavba zřítí –⁠⁠⁠ tento staletý vzkaz, visící v plaském klášteře ukazuje, že barokní architekt Jan Blažej Santini byl mistr mimořádných technických řešení. Prohlídky, které můžete navštívit nyní poukazují na fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu. Dozvíte se zde informace o základech budovy, která je postavená na vodě. Prohlédnete si dvě vodní zrcadla, vzdušníkové chodby a klášterní vězení.

REKLAMA

Klášter a muzeum Mariánská Týnice

Mariánská Týnice u Kralovic patří k dalším perlám barokní architektury na západě Čech. Bývalé poutní místo někdejšího cisterciáckého kláštera je od roku 1952 sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Ke generální obnově Mariánské Týnice došlo v 90. letech 20. století. Byly zde rekonstruovány fasády, znovu osazeny věže nad proboštstvím a konečně se rekonstruovala také kdysi zřícená kupole kostela. Nakonec bylo upraveno i okolí, nově byla upravena partie před jižním průčelím proboštství. Areál je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek a je v majetku Plzeňského kraje. Dostavba východního ambitu proběhla v nedávných letech.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamek-manetin.cz, www.klaster-plasy.cz, www.marianskatynice.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA