Zámek Jezeří se pokládá za jednu z nejzajímavějších památek u nás

Historie hradu z jezera, zvaného také Eisenberg, sahá až do 14. století. Postupem času byl přestavěn na renesanční zámek, posléze mu Lobkowiczové dali podobu barokního zámku. Při toulkách po okolí navštivte také nedalekou rozhlednu Jeřabina. Výhledy jsou odsud prostě úchvatné.

Státní zámek Jezeří

Okolní krajina pod Krušnými horami prošla velkými proměnami, během kterých zanikly Ervěnice, Nové Sedlo, Dřínov, Komořany, Albrechtice, Třebušice a Dolní Jiřetín. Dodnes však můžeme obdivovat originalitu starých stavitelů, kteří pro zámek zvolili tak příhodné místo. Jezeří se pro známý rod Lobkowiczů stalo jedním z nejvýznamnějších reprezentativních sídel. Ve 20. století zámek utrpěl největší újmu, po jeho obsazení armádou a jejím nevlídným zacházením začal zámek chátrat. Nyní je ve stavu dlouhodobé rekonstrukce. Zámek je obrovský, má bezmála tři stovky pokojů, ale jen pár desítek je jich přístupných veřejnosti. Navštívit můžete také krásnou zámeckou zahradu, kde naleznete klid k odpočinku.

Rozhledna Jeřabina

Poprvé zde byla vystavěna roku 1884, byla však zničena vichřicí. V roce 1929 byla obnovena, ale po druhé světové válce opět zanikla. Naposledy prošla obnovou v roce 2009. Rozhledna je tvořena kamennou podezdívkou a dřevěnou nástavbou. Nedaleko rozhledny naleznete ještě menší skalky, také s pěkným výhledem. Z rozhledny je výhled na okolní Krušné hory, na České středohoří a Mosteckou pánev. Při výšlapu na tuto rozhlednu nevypustíte duši, výstup na ní je pohodový. Vedou k ní dvě turistické stezky, z Litvínova a z Mníšku. Pěší cesta z Litvínova vede po červené turistické značce. Do blízkosti stavby se dá dojet autem.

Helenčiny vodopády

Dno údolí tu v jednom místě tvoří skalní práh, přes který přepadává potok. Vznikl tak čtyřmetrový vodopád. Přirozený průměrný průtok vodopádem bývá uměle zvýšen z 60 litrů za sekundu na 100 litrů za sekundu přívodem z Kachního rybníka a rybníka V Díře. Pod ním se vyskytují ještě menší peřeje. Nachází se v hezkém, ale místy dost obtížně průchodném údolí dále po proudu potoka až k Nivskému mlýnu, kde Lužec teče přes velké kameny a skalní prahy.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamek-jezeri.cz, www.krusnohorci.cz, www.krusnohorsky.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu