REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny.
Historie

Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. Přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství, Questenberků v letech 1700 – 1737.
Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt J. Prandtauer.  Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk (1678 – 1752). Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic.
Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru 19. století. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům, ke kterým dříve sloužily. Jsou v ní také zastoupeny dobové hudební nástroje a další mobilie související s hudebním životem na zámku, jako připomínka slavné hudební minulosti.
V blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou lze navštívit farní kostel sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka.
Zámecké okruhy

Trasa A
Prohlídka zahrnuje Sál předků, tři hudební salónky, modrý salón s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón, jídelnu, pracovnu hraběte, taneční sál, čínský kabinet, ložnici hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi. Místnosti jsou zařízeny ve stylu barokního šlechtického sídla. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 45 minut.
Trasa B
Prohlídka zahrnuje přijímací salón, jídelnu, denní dětský pokoj, pánský salón, dámský salónek a zámeckou portrétní obrazárnu. Místnosti jsou zařízeny jako hostinské pokoje šlechtického sídla.Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 25 minut.
Trasa C
Prohlídka barokního interiéru chrámu sv. Markéty. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 30 minut.

REKLAMA

Zajímavosti

Zámecký park
Vedle zámeckých budov se rozkládá zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné pak pokračuje rozsáhlá část parku v anglickém stylu.

Zámecká vinotéka
Nachází se v krásných klenutých prostorách zrekonstruovaného renesančního sklepa. V romantické zahradě nebo pod klenbami zámeckého sklepa můžete ochutnat z široké nabídky kvalitních moravských vín. Prostor je ideální pro odpočinek při prohlídce zámku, pořádání svateb, rautů, rodinných oslav nebo firemních akcí.  V prostorách vinotéky najdete bohaté občerstvení, široký výběr vín, posezení pro cca 50 – 60 osob. K vinotéce náleží i venkovní sezení s romantickým pohledem do zámecké zahrady.  
Již mnoho let zde pro Vás pořádáme pravidelné ochutnávky vín, které se staly tradiční společenskou akcí. Ochutnávky „na míru“ – degustace obnáší 10-12 vzorků (počet a složení si můžete vybrat) a zabere společně s odborným výkladem přibližně 1 až 2 hodiny.  Dále nabízíme bohaté občerstvení ve stylovém prostředí , svatební hostiny, rodinné oslavy, firemní oslavy a jednání , abiturientská setkání,   rauty, degustace.  Rezervace a konkrétní akce si můžete domlouvat na kontaktu : [email protected], tel: 724 040636, nebo 602 730101

V okolí
Zámek Moravské Budějovice, zřícenina hradu Lamberk, zřícenina hradu Templštejn, renesanční zámek Budišov,  bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť – památky UNESCO v Třebíči, vodní nádrž Dalešice a Mohelno, rozhledna Babylon, Pivovar Dalešice

Kulturní akce:

11.-12.12. Vánoce na zámku

Vánoční výstava "Sladké vánoce" věnovaná historii pečiva.
Řemeslnické trhy na nádvoří a kulturní program, v němž vystoupí s koledami soubor dětí ZŠ Otokara Březiny Jaroměřice n. R., s pohádkou "Tři braši" jaroměřické ochotnické divadlo a dále Vánoční betlém Víti Marčíka a spol.Navštivte další hrady a zámky Vysočiny.

Interneotvé stránky: http://www.zamek-jaromerice.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA