REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou je nazýván Moravskou Versailles

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou s kostelem svaté Markéty patří k těm největším architekturám u nás i v Evropě, vaše architektonicky naladěné srdce jistě jen zaplesá. Z nedaleké rozhledny na Pekelném kopci se vám zase naskytnou krásné výhledy na okolní krajinu, při dobrých podmínkách také na náměšťský zámek, Moravské Budějovice a dokonce i na Alpy.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Původní středověká tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, který je dochován ve zdivu nynější barokní budovy. Součástí zámku je i krásná francouzská zahrada. Základní okruh Hraběcí apartmán zahrnuje prohlídku Sálu předků, tří hudebních salonků, modrého salonu s obrazárnou, pracovnu hraběnky, jídelny, pracovny hraběte, tanečního sálu, čínského kabinetu, ložnice hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi. Místnosti jsou zařízeny ve stylu barokního šlechtického sídla. V jídelně, v místnostech bývalého přijímacího salonu, dětského, dámského a pánského pokoje můžete nahlédnout do stylu života posledních majitelů panství v období od konce 19. století do poloviny 20. století. Výstava starožitných hraček je přístupná bez průvodce. Můžete zde spatřit starožitné panenky s jejich cestovními kufříky, pokojíčky, plyšové medvědy, kuchyňky, kočárky, parní stroje, stavebnice nebo vláčky.

Nedaleko zámku lze navštívit farní kostel svaté Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka. Pokud zrovna narazíte na rekonstrukci, může se stát, že prohlídky nebudou možné.

REKLAMA

Rozhledna na Pekelném kopci

Rozhledna na Pekelném kopci stojí v nadmořské výšce 572 metrů, výška rozhledny je 26,5 metru a na vyhlídkový ochoz vyšlápnete 125 schodů. Rozhledna má ocelovou konstrukci, kterou podpírají dřevěné rámy. Půdorys rozhledny má tvarDavidovy hvězdy, což navazuje na odkaz třebíčských památek UNESCO. Také je tu souvislost s bazilikou sv. Prokopa, neboť podle pověsti svatý Prokop zkrotil ďábla a odhodil ho právě na Pekelný kopec. Rozhledna je celoročně volně přístupná. 

 

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamek-jaromerice.cz, www.vysocina.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA