REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Zámek Český Krumlov

6. 12. 2011

Zámek Český Krumlov byl vybudován během šesti století a dnes je druhý nejrozsáhlejší zámecký komplex v České republice a zároveň důležitý turistický cíl. Nachází se na skalnatém výběžku nad řekou Vltavou a skládá se z Dolního a Horního hradu. Do areálu pak také patří zámecká zahrada a tzv. Plášťový most, který přemosťuje 40 metrů hlubokou propast mezi zámkem a zahradou. Zámek náleží mezi památky UNESCO a každé léto ho navštíví přes 300 000 turistů. Blízká poloha Českého Krumlova k rakouským a německým hranicím způsobuje, že i mnoho turistů navětvující tyto země kvůli památkám, sportům nebo na kurz němčiny zavítají do České republiky.

Ne nadarmo platilo svědectví, že kdo měl zámek Český Krumlov v době mezi 15. a 20. stoletím pod záštitou, byl nejbohatším šlechticem v zemi. Nejen že má toto feudální sídlo jedinečnou interiérovou instalaci, skvělý architektonický detail a celkově je stavebním mistrovstvím, ale k jeho kouzlu přispívá i pod ním tekoucí řeka Vltava a jedinečné malebné centrum celého města.

Rozhodnete-li se pro exteriérovou prohlídku areálu, dozvíte se více o architektuře zámku a o působivých renesančních a barokních freskách. Vaše prohlídka povede jak přes dvě nádvoří v Dolním hradě, tak i přes III. a IV. nádvoří, která tvoří Horní hrad. Mimo jiné narazíte i na věž nebo na zámeckou kapli sv. Jiří. Přes Plášťový most pak přejdete do V. nádvoří a zámecké zahrady. Tam můžete navštívit například nejníže položenou zahradní terasu Štěpnici, která dřív sloužila jako jako soukromá královská zahrada, nebo Letní a Zimní jízdárny, ve kterých se učila jízda na koních. Nejúchvatnější část zahrady je ale Dolní pater, jelikož byla rekonstruována v letech 1969-1978. Květiny jsou v ní vysázeny do různých ornamentů, rostou zde velké staleté duby, nachází se zde čtyři jedinečné červenolisté buky a celou část uzavírá dekorovaná fontána. Čtvrtá terasa, Horní zahrada, je pak oproti Dolní zahradě mnohem méně organizovaná, místy dokonce připomíná les. Oproti tomu ale působí mnohem romantičtěji. V zámecké zahradě pak najdete i stavby jako rokokový letohrádek Bellaria nebo Hudební pavilon.

REKLAMA

Rozhodnete-li se navštívit i interior zámku, kromě nejrůznějších renesančních a barokních pokojů, komnat a sálů se můžete těšit i na zajímavé místnosti jako přípravnu pokrmů, ložnici Eleonory Schwarzenbergové (do které patří i orientální salónek a soukromá kaple), Maškarní sál, Schwarzenbergská galerie nebo Příruční knihovnu knížete.

Český Krumlov je zámek, který vám opravdu učaruje Působivým zážitkem je už procházka areálem při západu slunce. A pokud byste za nějakým podobně pěkným zámkem chtěli vyrazit do zahraničí, za návštěvu stojí třeba zámek Neuschweistein v Německu, Castle of Coco ve Španělsku nebo Brodick Castle ve Skotsku. Jejich návštěvu můžete spojit s vaší dovolenou, služební cestou nebo pokud jedete do jazykové školy na jazykove kurzy v zahranici.

Interneotvé stránky: http://www.zamek-ceskykrumlov.eu/

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA