Zámecký duet v Krkonoších potěší každého příznivce historie

Při návštěvě jilemnického zámku naleznete Krkonošské muzeum, které zde sídlí. Můžete se zde podívat na zajímavé expozice. Nedaleký renesanční zámek Horní Branná se nachází na místě, kde dříve stávala tvrz, ve své době byl pokládán za vrchol tehdejšího stavitelského umění. Obdivovat jej můžete pro jeho krásnou sgrafitovou výzdobu. Oba zámky nadchnou nejen fandy historie a krásných staveb.

 

Zámek Jilemnice

Historie Jilemnického zámku sahá do 16. století, kdy jej nechali vystavět Křinečtí z Ronova. Roku 1701 zámek zakoupil aktivní rod Harrachů, který ho v letech 1714 a 1895 zformoval do současné podoby. V zámku v současnosti sídlí Krkonošské muzeum. Zámecká interiérová expozice vám nabídne životopisné materiály Jana Nepomuka hraběte Harracha. Také si budete moci si prohlédnout jeho pracovnu, ložnici, jídelnu, salon a dámský salonek, předpokoj a chodbu. Můžete zde dále navštívit jednu z následujících expozic: Historicko-etnografická expozice – unikátní betlém Jáchyma Metelky, Ukázky mechanického betlému Jáchyma Metelky a Historie českého lyžování. V blízké budově bývalého pivovaru naleznete Tržnici řemesel, kde se můžete přiučit o výrobě rukodělných a řemeslných výrobků tradičního lidového charakteru, jako je drátenictví, košíkářství, výroba šperků, ozdob nebo umělecká práce se dřevem.

Zámek Horní Branná

Zámek byl založen v roce 1533 Zdeňkem z Valdštejna. Nachází se na vyvýšeném místě, na místě bývalé tvrze. Najdete ho v Horní Branné v blízkosti města Jilemnice. Zámek byl dvoupatrový, první patro bylo kamenné a horní dřevěné, s ochozy a s věžičkou na hřebenu střechy. Byl ozdoben sgrafity a nápisy. Za třicetileté války byl však silně poničen a horní patro bylo vypáleno. Při opravách byly nápisy překryty omítkou. Roku 1868 nechal hrabě Jan z Harrachu omítku odstranit. Povedlo se tak zachránit už jen zbytky výzdoby zámeckých stěn. V roce 1994 byla fasáda zámku restaurována. V současnosti zámek slouží obci jako reprezentační areál, ve kterém jsou umístěny kanceláře, malé muzeum a drobné provozovny. Část expozice zámku je věnována J. A. Komenskému, který zde chvíli pobýval. Bylo to jen několik měsíců před svým odchodem do exilu v roce 1628. Jedna místnost je zde dále věnována spisovateli, malíři, učiteli Josefu Šírovi, který se v Horní Branné narodil.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu