Zámecké trio u Týna nad Vltavou

Na soutoku Lužnice s říčkou Smutnou je toho hodně k vidění, každý si tu najde to své, vyzdvihujeme zámek Bechyně, který stojí za návštěvu. Poblíž Týna nad Vltavou zase mají romantické duše příslib krásné podívané v zámku Mitrowicz. Z jiné strany Týna naleznete další zámek, ovšem-není zámek jako zámek. Zde na vás historie dýchne jen z rychlíku, uvnitř zámku je informační centrum vedlejší jaderné elektrárny, která vás zajímavou formou seznámí s chodem elektrárny.

Zámecký resort Bechyně

Panství Bechyně zahrnuje lesnické a dřevorubecké aktivity, hotelové a restaurační služby, dále také pořádá svatební a společenské akce, ale hlavně spravuje historickou památku-zámek Bechyně, který je vlastně hrad přestavěný na zámek na ostrožně nedaleko soutoku Lužnice a Smutné. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Zámek má krásný volně přístupný park, odkud jsou nezapomenutelné výhledy na Lužnici. U vstupu je romantická zámecká kavárna, kde si necháte pošimrat chuťové buňky a je zde také prodejna nádherné keramiky.

Kromě zámku stojí za návštěvu i náměstí v centru Bechyně s pěkně opravenými domy.

Romantický zámek Mitrowicz

Zámek Mitrowicz je považován za romantický a citlivě zrestaurovaný zámek z roku 1565. Nachází se na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou. Zámek patří mezi památkově chráněné objekty. Hodnotné jsou především unikátní fresky v celém reprezentativním patře. Ve druhém patře se ještě nedávno nacházelo moderně koncipované ubytování v bývalých komnatách rodu Vratislavů z Mitrowicz.

Před návštěvou si zkontrolujte dostupnost zámku, jelikož se zde provádějí rekonstrukce.

Zámek Vysoký Hrádek plný napětí

Vysoký hrádek je renesanční zámek, stojící na okraji zaniklé obce Březí u Týna nad Vltavou. V těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín stojí renesanční zámeček Vysoký hrádek. V jeho historických interiérech však nečekejte nic z toho, co se obvykle v zámcích nachází. Sídlí zde totiž infocentrum temelínské elektrárny, které pro návštěvníky připravilo atraktivní putování za elektřinou z jádra. Na exkurzi se dozvíte, jak se řídí jaderný reaktor, co je to žlutý koláč a co můžete objevovat v tzv. mlžné komoře. V prvním patře zámečku je zájemcům k dispozici rozsáhlá expozice. V severním křídle budovy se dozvíte, jak je vlastní téma jaderné energetiky spojeno s příbuznými a sousedními obory. Větší pozornost je pak věnována energii ukryté v hmotě – energii jaderné, principům jejího uvolňování. Další část expozice v jižním křídle objektu je zaměřena na temelínskou elektrárnu a její okolí, funkční uspořádání, nejdůležitější zařízení a témata, které se vztahují k provozu elektrárny. Čeká vás také zábavný kvíz, virtuální prohlídka na PC nebo počítačový simulátor.

Zdroj a více informací najdete na: www.panstvi-bechyne.cz, www.zamekmitrowicz.cz, www.budejce.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu