REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Zámecké toulky se zastávkou na poutním místě

Pojďte se vydat za historií a pokochejte se krásnými zámky. Zámek Chyše je hrad přestavěný na zámek, který proslavil Karel Čapek. Zámek Valeč s kostelem a sloupem Nejsvětější Trojice leží na úpatí nepřístupných Doupovských hor.

Zámek Chyše

Zámek Chyše z 12. století byl proslaven Karlem Čapkem, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých znamenitých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Tuto barokní stavbu najdete ve stejnojmenném městě. Vlastnilo ji několik šlechtických rodů, jako poslední zde sídlili Lažanští. Po válce byl objekt zestátněn a chátral, a to až do 90. let minulého století, kdy ho do držení získal zpět potomek rodu Lažanských, poté začala jeho kompletní rekonstrukce. Při návštěvě si můžete projít zámecké interiéry, včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla. Navštívit můžete sklepení nebo expozici věnovanou právě Karlu Čapkovi. V místním historickém pivovaru s restaurací vám načepují pivo dle staročeské receptury.

Zámek Valeč

Barokní zámek naleznete na hranici tajuplných Doupovských hor. Původně gotický hrad měl po válce úlohu sanatoria pro veterány, v 50. letech pak jako útočiště korejských dětí a až do požáru v roce 1976 sloužil jako dětský domov. Prohlídka zahrnuje množství interiérů včetně Braunova sálu, kovárnu nebo zámeckou zahradu s historickým skleníkem. Obnovená barokní křížová cesta vás vyvede až na návrší Kalvárie, kde se vám naskytne krásný výhled. Dále pak můžete pokračovat přes vyhlídku Jinotaj až ke zřícenině Neuhaus. Na zámku je umístěno 28 pískovcových soch z dílny barokního mistra Matyáše Brauna, zpodobňujících lidské vlastnosti a mytologické motivy.

REKLAMA

Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Žluticích

Tento římskokatolický poutní kostel zasvěcený Navštívení Panny Marie je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Jednolodní kostel stojí v zaniklé vesnici Skoky nad vodní nádrží Žlutice. Byl vystaven v letech 1736 až 1738 stavitelem Johannem Schmiedem z Útviny na místě původní kaple postavené v roce 1717. Kostel v 21. století čelil opakovanému vandalství, v současné době působí zpustle a zanedbaně, ale do budoucnosti jsou s ním velké plány, je zde snaha o obnovu kostela v jeho původní barokní podobě s cílem zachovat myšlenku poutního místa.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA