Zámecké toulky poblíž Plzně

Zámek Luhov se nachází v blízkosti přehrady Hracholusky. Nedaleko, na břehu Mže, narazíte na barokní zámek Křimice s klidným zámeckým parkem. Vydejte se na ně při svých toulkách. A výlet můžete završit na vrchu Krkavec na stejnojmenné rozhledně, kde se navíc pokocháte krásnými výhledy.

Zámek Luhov

První písemná zmínka o místě Luhov se datuje k roku 1175. Tehdy kníže Soběslav daroval knížecí dvorec s lesy a polnostmi cisterciáckému klášteru v Plasích. Ti ho pak vyměnili s premonstrátkami v Chotěšově za další majetek. Zámek a zámecký park byly po dlouhý čas neudržovány. V 80. letech 20. století koupily zámek Uhelné sklady Praha. Těm zámek sloužil jako školící a rekreační středisko. Od roku 1992 byl zámek opuštěn. V roce 1996 má zámek nového majitele, soukromníka, který začal zámek opravovat a v roce 2006 byl poprvé otevřen veřejnosti. 

Zámek Křimice

Zámek se nachází v okrajové časti Plzně, v Křimicích. Na místě zámku kdysi stávala tvrz, kde ve 13. století sídlil Půta, syn Protivy ze Žinkova z rodu Drslaviců. Zámek se v současnosti opravuje a z důvodů bezpečnosti není veřejnosti přístupný ani jeho čestný dvůr, zámecká zahrada je vám ale v odpoledních hodinách k dispozici. Každoročně se v zahradě konají oblíbené divadelní slavnosti.

Rozhledna Krkavec

Jedná se o rozhlednu s půvabným výhledem na Šumavu nacházející se jen kousíček od Plzně. Plány na stavbu rozhledny na Krkavci pochází z roku 1893. Rozhledna byla dokončena a slavnostně otevřena veřejnosti roku 1901. Jednu dobu byla z technických důvodů uzavřena. V roce 2012 však byla opravena, nyní je znovu přístupná veřejnosti.  Rozhledna na Krkavci leží 504 metrů nad mořem, rozhledna je vysoká 18,2 metru. Rozhledna Krkavec je postavena z kamene a cihel, stejně jako její vnitřní kamenné schodiště, které má 98 schodů. Když se vydáte po železném žebříku, dostanete se na druhý vrcholový kruhový ochoz, kde je ještě lepší výhled. Na rozhledně se po opravě znovu nachází železná čtyřramenná svatováclavská koruna s obloukovými tyčemi, kde jsou vyznačeny světové strany. Z vrcholu rozhledny je možno spatřit Plzeň a její okolí, vrcholky Šumavy a Českého lesa, pohoří Brdy, Doupovské a Krušné hory.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamekluhov.cz, krimice.info, www.krkavec.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu