Zámecké skvosty jižní Moravy

Státní zámek Kunštát je jeden z nejstarších moravských hradů, postupně byl přestavěný na renesanční a barokní zámek. Zámek Lysice vás zaujme bohatě zařízenými interiéry a pozoruhodnou zámeckou zahradou s promenádní kolonádou a s krytou pergolou.

Zámek Kunštát

První písemná zmínka o Kunštátu pochází z roku 1279. Do roku 1520 se jednalo o rodové sídlo pánů z Kunštátu, v mládí zde pobýval i český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Komplex zámeckých budov je obklopen parkem, zřízeným v 17. století a ve století následujícím rozšířeným na celé zámecké návrší. Součástí parku je psí hřbitov založený na konci 19. století. Od roku 2002 je areál kunštátského zámku Národní kulturní památkou. V červnu 2005 byl státní zámek Kunštát slavnostně zpřístupněn veřejnosti. Zpřístupněné interiéry přibližují návštěvníkům zámku kulturu bydlení šlechtických majitelů a nejstarší prostory původního hradu.

Státní zámek Lysice

První zmínka o Lysicích je z roku 1308, v souvislosti s Heraltem z Lysic a Kunštátu. Barokní stavba je na místě renesanční vodní tvrze, upravována byla ještě počátkem 19. století. Po druhé světové válce byl zámek na základě Benešových dekretů zestátněn a po roce 1947 byl jako památka první kategorie zpřístupněn. Celková rekonstrukce interiérů proběhla v letech 1966 až 1972, odborným autorem projektu byl PhDr. Jiří Paukert. Od roku 2002 je zámek Národní kulturní památkou.

Zámek Letovice

Zámek disponuje zámeckou jízdárnou, restaurací, obchodem se starožitnostmi a suvenýry. V areálu se nachází i malý dětský koutek a ZOO koutek. Na nádvoří uvidíte zámeckou kapli, studnu hlubokou 65 m či vinné sklepy. Velký zážitek vás čeká při prohlídce mučírny s hladomornou. Jednou do měsíce probíhá na nádvoří a ve velkém sále jízdárny burza starožitností a různých sběratelských kuriozit. Jelikož jsou na zámku časté svatby, můžete při návštěvě zámku spatřit svatební obřad. Dále je zde k vidění muzeum Zemědělské techniky. V areálu je možné pořádat prohlídky, exkurze, večírky, kulturní akce, koncerty, semináře, výstavy a další.

Zdroj a více informací najdete na: www.zamek-kunstat.cz, www.zamek-lysice.cz, www.zamekletovice.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu