REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 27.9. a svátek má Jonáš

Zámecké duo a zoopark na Kladensku vám přinese krásně prožitý den

Zámek Veltrusy byly ve své době jedním z nejobdivovanějších děl vrcholné barokní architektury. Jeho zámecký park patří mezi nejrozlehlejší v Čechách. Další zámek, který nesmíte vynechat je jedno z nejkrásnějších renesančních sídel u nás, zámek Nelahozeves. Zajeďte si pak také do Zooparku Zelčín, největšího kontaktního zooparku u nás. Jeho chloubou jsou fjordské koně připomínající koně z doby ledové.

Zámek Veltrusy

Veltruský zámek nechal postavit hrabě Václav Antonín Chotek, který byl úspěšným a uznávaným politickým činitelem. Veltruský zámek byl od počátku budován s barokní koncepcí jako komplex budov s řadou alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, sochy honosnost sídla jen umocňovaly. Ve své původní formě patřil zámek k nejvýznamnějším dílům české vrcholné barokní architektury. Barokní podoba byla po roce 1804 obohacena o klasicistní prvky. Vlivem jednoho z dalších majitelů, Jana Rudolfa Chotka, proběhla významná úprava parku. Z úhledných francouzských zahrad se stal romantický přírodně krajinářský park, který patří k pěti nejstarším a také k největším u nás. Daňčí obora je součástí veltruského parku od roku 1802. Po zámeckých zahradách můžete spatřit další volně se pohybující zvířata, jsou jimi srnci, zajíci a bažanti.

Zámek Nelahozeves

Patří rodu Lobkowiczů, můžete v něm spatřit expozice nastiňující životní styl šlechty v 19. století. Na tehdejší dobu se jednalo o velmi progresivní stavbu, která byla během staletí minimálně upravovaná. Díky tomu si uchovala svoji původní podobu až do současnosti. Zámek byl inspirován stavitelstvím severní Itálie. Toto reprezentativní sídlo typu severoitalského kastelu nechal postavit Florián Griesbeck z Griesbachu, osobní tajemník a rádce císaře Ferdinanda I. Nyní jsou na zámku vystavována díla z Lobkowiczkých uměleckých sbírek. K vidění je zde expozice přibližující životní styl šlechtické rodiny v 19. století.

REKLAMA

Zoopark Zelčín

Malí i velcí návštěvníci mohou v zooparku očekávat plno zážitků, můžete si tu vyzkoušet krmení anebo se vydat na procházku s kozou na vodítku. Zoopark je zaměřen na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Pořádají se zde akce pro širokou veřejnost, programy pro školy, školky a dětské tábory. Od roku 2022 se v zelčínském zooparku můžete projít na stezce bosých nohou nebo můžete použít hmatový či senzomotorický chodník. Stezka je tvořena z různých přírodních materiálů, úmyslem je přiblížit přírodu a s tím spojené hmatové poznávání různých povrchů a propagovat zdravou chůzi bez bot. Pokud budete po celém dni znaveni, můžete tu také přenocovat. Zoopark Zelčín nabízí ubytování na místním statku v apartmánech, chatkách anebo v týpí.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA