Zajímavá brněnská náměstí

Náměstí svobody je asi nejživější z brněnských náměstí. Zelný trh je odjakživa místem, kam mohou místní obyvatelé zaběhnout nakoupit květiny, ovoce a zeleninu, patří k nejstarším brněnským náměstím. Pod náměstím se nachází unikátní podzemní komplex, který nesmíte minout. Jedná se o téměř kilometrový labyrint středověkých chodeb a sklepů.

Náměstí svobody

První zmínky o místě, které se dříve nazývalo Dolní trh či Velké náměstí, pocházejí ze 13. století. Dnes jej ohraničuje několik zajímavých budov: renesanční Dům pánů z Lipé, novorenesanční Kleinův palác, dům U Čtyř mamlasů. Zajímavá je také funkcionalistická fasáda Komerční banky od architekta Bohuslava Fuchse, která vzbudila v době svého vzniku velký rozruch, stejně jako svítící fasáda paláce Omega z roku 2006 od architektů Tomáše Pilaře a Ladislava Kuby. Na náměstí se nacházejí tři rozdílné sochařské instalace, a to jak dobou svého vzniku, tak pojetím a tématikou. Memento morových epidemií v Brně představuje raně barokní morový sloup. Z kruhových roštů bronzové kašny lze číst verše brněnského básníka Jana Skácela. A nejdiskutovanější je tzv. časostroj, menhir z černé žuly, z kterého každý den v 11 hodin vypadává skleněná kulička.

Zelný trh

Historie zelného trhu sahá do 13. století, kdy se náměstí nazývalo Horní trh. Jeho součástí byl také Drůbeží, Hrnčířský a Vetešnický trh. Nyní je zde vytvořeno 130 prodejních míst pro prodejce ovoce, zeleniny, květin, sazenic, koření, medu a dalších farmářských výrobků. V prosinci stánky s ovocem a zeleninou nahradí adventní trhy. Novinkou na Zelném trhu je krytá tržnice ve zrekonstruované budově bývalého Domu potravin.

Labyrint pod zelným trhem

Ve spodní části náměstí se nachází vchod do komplexu unikátních středověkých podzemních chodeb a sklepů. V rámci turistické trasy můžete spatřit tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů skrytá šest až osm metrů pod povrchem. Dozvíte se, jak se v minulosti uchovávaly potraviny, víno a pivo a čím byly podzemní prostory osvětlovány. V expozici uvidíte sbírku archeologických nálezů, součástí prohlídky je alchymistická laboratoř připomínající slavné lékaře, lékárníky a fyzikusy. Na místní vinařskou tradici upozorňuje starý vinný sklep a historická krčma. Součástí expozice je také replika městského pranýře a tzv. klec bláznů, které v 17. století stávaly na tržišti.

Zdroj a více informací najdete na: www.gotobrno.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu