Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Zahrada Kinských je místem poklidných procházek » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Zahrada Kinských je místem poklidných procházek

Kinského zahrada je moc krásné a romantické místo k procházce i odpočinku, je zde mnoho vzácných dřevin. Zaujme vás Hladová zeď se zajímavou minulostí. Nedaleký Pomník obětem komunismu výrazně a zároveň nenuceně znázorňuje tíživou dobu.

Kinského zahrada

Kinského zahrada zvaná také Kinského sady či zahrada Kinských, je park v Praze na Smíchově. Spojuje oblast Holečkovy ulice s Petřínským vrchem, na jehož jižním a jihovýchodním úbočí se nachází. Od malostranské části Petřína je Kinského zahrada oddělena tzv. Hladovou zdí. Proražením Hladové zdi v minulosti byla zahrada propojena se zahradou Nebozízek a je součástí přírodní památky Petřín. Rozloha zahrady je 17 hektarů. Asi od 12. století se zde nacházely zahrady a vinice, později tu vznikaly dvory a usedlosti. Uvnitř zahrady nyní naleznete louku, dětské hřiště, potůček, vodopád s jezírkem, a také Karpatský pravoslavný chrám svatého archanděla Michaela. V letohrádku Kinských je Národopisné muzeum, kde bývají krátkodobé výstavy i trvalé exponáty.

Hladová zeď také zvaná Zubatá

Hladovou zeď nechal na Petříně postavit v letech 1360-1362 Karel IV. Řešil tak ochranu podhradí pražského hradu proti útokům ze západu a jihu. Pojmenování „Hladová“ vysvětluje pověst tak, že Karel IV. chtěl stavbou pomoci chudým v době hladomoru. Ten vypukl až rok po začátku stavby. Opevňovací systém samotné zdi znám není, chybí příkop, parkán i val. Zeď byla původně zhruba 4-4,5 m vysoká a 1,8 m široká. V horní části byla opatřena cimbuřím, ochozem, střílnami a několika předsunutými věžemi. Zeď se táhne od Petřina až po Újezd s velkým množstvím velkolepých výhledů na Pražský hrad a Staré město.

REKLAMA

Pomník obětem komunismu

Nápadné umělecké dílo vytvořil sochař Olbram Zoubek ve spolupráci s architekty Zdeňkem Holzlem a Janem Kerelem. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo 22. května 2002. Tento památník připomíná oběti soudních procesů a emigrací z období komunistického režimu v letech 1948-1989. Pomník obětem komunismu je umístěn na východním svahu Petřína. Tvoří jej masivní zužující se schodiště, v jehož horní částí kráčí 6 postav. První je celá, další se jakoby postupně vytrácejí, ale jsou stále stojící, což má obrazně připomínat utrpení muklů a jejich statečnost a nezlomnost. Unikátní umělecké dílo vyjadřuje zlo komunismu, a současně i nezdolnost lidského ducha těch, kteří se komunismu dokázali postavit.

Zdroj a více informací najdete na: www.prague.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA