REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Za adrenalinovou zábavou i odpočinkem k Moravskému krasu

Přírodní areál Velká dohoda je ideální a krásně místo pro den plného adrenalinu pro děti ale i dospělé. Za relaxem i klidem se naopak vydejte na Ranč Kopaniny. A za technickou památkou se vydejte na Větrný mlýn Ruprechtov, která je navržena na zařazení mezi Národní kulturní památky a do seznamu UNESCO.

Přírodní areál Velká dohoda                          

Jedná se o přírodní areál, bývalý kamenolom se sportovním, rekreačním a vzdělávacím využitím. Naleznete zde lanový park, 369metrovou lanovku vedoucí přes kamenolom, 13 cvičných ferrat, jeskyně, lehké skalní lezení, to vše najdete v areálu bývalého kamenolomu. Na své si zde přijdou i děti od 3 let, které si za doprovodu rodičů, mohou zaskotačit po kůlech, lanech a lezecké stěně s umělými úchyty. Je zde také k dispozici občerstvení.

Ranč Kopaniny

Ranč se nachází v blízkosti Moravského krasu. Nabídnou vám zde vyjížďky na koních krásnou přírodou Drahanské vrchoviny. V případě zájmu se lze domluvit na pravidelném ježdění pro děti i dospělé, uskutečňují se zde letní dětské tábory a mnoho dalšího. Zamilujete si to tu pro nádhernou přírodu, klid, pěkné lesy i louky a jak je známo „koňaři“ jsou samí dobří lidé.  Je to zde ideální místo na odpočinek, relax a vycházky. Můžete zde spatřit okolo 25 krásných koní.

REKLAMA

Větrný mlýn Ruprechtov

Mlýn byl postaven roku 1873, jako klasický mlýn holandského typu, s větrným kolem o čtyřech lopatách a otočnou střechou. Po pár letech provozu ho postihla větrná smršť, která pomohla k jeho modernizaci. V letech 1882 až 1884 původní majitel a stavitel mlýna, Cyril Wágner, instaloval místo obvyklého větrného kola tzv. Halladayovu turbínu. Kolo turbíny je tvořeno věncem stavitelných žaluzií, tzv. lopatek, ovladatelných táhly, které umožňují vhodný náklon ve směru větru i automaticky. Kolo udržovalo ve správném směru dvojité kormidlo. Použitím tohoto vynálezu semlel mlýn až dvojnásobek obilí. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí, má průměr 10 metrů a váží okolo 2 tun. Halladayova turbína je jedinečná nejen u nás, ale i v Evropě. V americkém Texasu bylo velké množství těchto turbín, které nepoháněly mlýny, ale pily a vodní čerpadla. Mlýn se nachází na Drahanské vrchovině, mezi Vyškovem a Blanskem, nedaleko propasti Macocha, v obci Ruprechtov.

Zdroj a více informací najdete na: www.velkadohoda-moravskykras.cz, www.ranch-kopaniny.cz, www.mlynruprechtov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA