Vždycky Most! Nevynechejte zde návštěvu hradu, muzea a autodrom

První písemná zmínka o Mostu je v Kosmově kronice datována k roku 1040. Václav I. postavil na vrchu Hněvín hrad a osadu pod hradem pak povýšil na město. Navštívit můžete dále Válečné muzeum Sudety, kde vám nastíní vojenskou historii Most a okolí. Prozradí vám, kde jsou československá obranná opevnění Mostu a německé válečné bunkry.

Hrad Hněvín

Tento novogotický hrad leží na stejnojmenném vrchu ve městě Most. Podle archeologických průzkumů, které v areálu hradu probíhaly ve 20. století, byl hradní vrch osídlen již v pravěku. Původní hrad z roku 1230 byl zbořen po třicetileté válce. Dnešní podoba hradu se odráží z historizující rekonstrukce na konci 19. století. Věž hradu byla dokončena v září roku 1900 na ruinách hradu předchozího, zbořeného po vpádu Švédů do Čech.  V současnosti hrad slouží jako hotel, restaurace a rozhledna s krytým ochozem. Je odsud krásný výhled na Mosteckou pánev, Krušné hory a České středohoří. Hrad slouží také jako hvězdárna, která byla zřízena v roce 1972 ve východní věži, v původní hradní kapli.

Válečné muzeum Sudety

Válečné muzeum je umístěné v protiatomové krytu civilní obrany z roku 1959 se sbírkou zaměřenou na oblast Sudet. Muzeum je pro veřejnost přístupné od roku 2008. Zaměřuje se na období 1. a 2. světové války a rok 1968. Naleznete zde také část věnovanou koncentračním táborům a utrpení Židů. Výstava Zmizelé Sudety ve fotografiích srovnává původní a současný vzhled obcí v pohraničí. Uvidíte zde také zbytky stanovišť německé protiletadlové ochrany.

Autodrom

Nejen milovníci rychlého sportu se zaradují při návštěvě Autodromu Most. Jedná se o asfaltobetonový okruh otevřený v roce 1983.  Tento závodní okruh o délce 4,2 kilometru slouží závodům automobilů, trucků, motocyklů a volným okruhovým jízdám. Je určen také ke zkušebním jízdám prototypů, cvičení řidičů hasičských, sanitních a policejních vozů. Lze zde také absolvovat cvičení řidičů v krizových situacích. Představuje jeden ze tří zdejších okruhů, vedle Aquadromu a Hipodromu.

Před dokončením dnešního okruhu se dříve závodilo na trati kolem bývalého pivovaru ve starém Mostě. První závod na území města se proběhl v květnu 1947. Pak už se závody přesouvaly do ulic města, až si největší oblibu získal okruh kolem dnešní Stalingradské čtvrti.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrady.cz, cs.wikipedia.org, www.krusnehory.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu