REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Vyšehrad

Pověstmi opředený Vyšehrad neprožil zdaleka tak napínavé chvíle, jaké se můžeme dočíst v díle Aloise Jiráska. Podložená historie mu přisuzuje největší slávu až v 11. století, kdy se stal sídlem prvního českého krále Vratislava I. Dnes zde můžeme obdivovat zejména kapitulní chrám sv. Petra a Pavla, který se jako jeden z mála objektů dochoval po dobití Vyšehradu husity.

Areál Vyšehradu patří mezi zajímavá výletní místa, kde si na své přijde opravdu každý. Děti mají k dispozici opravené hřiště, příznivci historie si mohou připomenout dávnou podobu Vyšehradu v Gotickém sklepě se stálou expozicí a na místním hřbitově je pochována řada osobností české kultury, jako je například Karel Čapek či Bedřich Smetana. Z hradeb se pak otevírá působivý výhled na Vltavu, ať už směrem k Podolí či naopak ke Starému městu.

Kromě prvních dvou měsíců v roce zde funguje zajímavá galerie umění vystavující zejména díla ze současnosti. Tím však kultura na Vyšehradě zdaleka nekončí. V letních měsících je otevřen amfiteátr Letní scéna, kde se pořádají nejrůznější představení, celoročně pak můžete navštívit prostory Starého purkrabství. Pořádá se tam řada představení, přičemž mnohé z nich jsou určeny pro děti.

REKLAMA

Pokud se zrovna nekonají bohoslužby, tak můžete prakticky po celý rok navštívit i zdejší monument, kapitulní chrám sv. Petra a Pavla. V druhé polovině 11. století ho založil kníže Václav II jako protiklad Pražskému hradu. Ze stejných důvodů zde také zřídil kapitolu, která byla nezávislá na pražském biskupovi. Až do roku 1763 se totiž zodpovídala samotnému papeži.

Současná podoba kostela pochází z roku 1903, kdy proběhla jeho poslední zásadní přestavba. A za 900 let existence stavby těch úprav nebylo málo. Zpočátku šlo jen o románskou baziliku, později ji Karel IV vtisknul vrcholně gotickou podobu, která vydržela až do 18. století. To ji podle projektu Giovanna Santiniho barokně přestavěli. Poslední úprava byla neogotická. Byly vybudovány vysoké pseudogotické věže a interiér chrámu bohatě vyzdoben ornamentální a figurální nástěnnou malbou. Za pozornost stojí i skleněné vitráže od Františka Sequense. Nejcennější je však deskový obraz Panny Marie Deštné pocházející z poloviny 14. století. Osobně bych ještě vyzdvihl zdejší zvonkohru s 15 zvony hrající zejména o církevních a státních svátcích.

Navštívit?

Vyšehrad si rozhodně zaslouží pozornost. Ať už ho pojmete jako odpolední vycházku za slunečného odpoledne nebo celodenní výlet za poznáním další části naší historie, pokaždé dokáže potěšit. Celkový dojem pomáhá dotvořit několik bran (např. Táborská a zejména Leopoldova) a nepřístupná rotunda sv. Martina, která vás uvítá prakticky u vchodu.

Jak se tam dostanete

Nejsnazší je to metrem trasy C do stanice Vyšehrad. Odtud vás navedou cedule přímo k samotnému památníku.

Otevírací doba

Galerie Vyšehrad

  • Březen: 9:30-17
  • duben-listopad: 9:30-18
  • prosinec: 9:30-17

vstupné 10 Kč

Chrám sv. Petra a Pavla

  • denně kromě úterý 9-12, 13-17

vstupné 10 Kč

Cihelná brána, Kasematy, Gotický sklep

  • Leden-březen: 9:30-17
  • duben-listopad: 9:30-18
  • prosinec: 9:30-17

    zajímají Vás i další akce v Praze?

Interneotvé stránky: http://www.praha-vysehrad.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA