REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Vyšebrodsko má co nabídnout nejen vodákům

Budete-li ve vyšším Brodě, nevynechejte prohlídku místního kláštera, jedná se o krásné místo dýchající historií, nutí příchozí k poklidu a pokoře. Nedaleko v lesíku si můžete odskočit k vodopádům svatého Wolfganga či navštívit Čertovu stěnu.

Cisterciácké opatství Vyšší Brod

Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Čechách, je chráněn jako Národní kulturní památka České republiky. Klášter založil roku 1259 Vok I. Z Rožmberka. Již od založení se s klášterem počítalo jako s rodovou nekropolí.

V průběhu sezóny (duben–září) je klášter přístupný veřejnosti, návštěvníky provádějí průvodci. Mimo sezónu je třeba návštěvu domluvit předem. Všechny prohlídkové trasy jsou naprosto skvěle obsazené kvalifikovanými průvodci. Pokud se vám poštěstí, narazíte na průvodce, který vám z dobré vůle v kostele zazpívá, aby předvedl akustiku, případně vám zahraje v kostele na varhany a o krásný zážitek je postaráno. Doporučujeme mimo jiné i prohlídku Závišova kříže, která by měla být při návštěvě těchto míst povinná. Kromě kostela jsou veřejnosti přístupné postranní a obrazová galerie a dva knižní sály: filosofický a teologický. V areálu je také pěkné poštovní muzeum.

REKLAMA

Kromě kláštera jsou zajímavé i Opatské stezky v okolí.

Vodopády svatého Wolfganga

Pokud se vydáte po zmiňované Opatské stezce, zhruba dva kilometry od kláštera, kde můžete na placeném parkovišti nechat auto, se ocitnete v krásné přírodě. Uprostřed lesa zde naleznete vodopády svatého Wolfganga. Označení “vodopády“ může být zavádějící a někdo s ním nemusí souhlasit. Ve skutečnosti se jedná o kaskádu minivodopádů na obrovských balvanech v řečišti, kterou můžete pozorovat z nové dřevěné lávky. Cesta k vodopádům je příjemná procházka po rovině (krom startu), vhodná pro starší osoby, i pro děti. Projet si stezku kolem vodopádů na kole je opravdová výzva!

„Kamenné moře“ Čertova stěna

Je to jedno z nejatraktivnějších míst v Lipensku. Nejlépe se k němu dostanete z parkoviště u vozovky spojující Vyšší Brod – Loučovice – Lipno nad Vltavou. Ovšem lze k němu dojít i pešky, a to jednou z nejkrásnějších tras vedoucích po úzké lesní pěšině historické Opatské stezky (Opatská stezka II).

Čertova stěna je také označována jako “kamenné moře“, ohromí vás svou tajuplnou majestátní atmosférou. Nebudete na pochybách, čím byl inspirován Bedřich Smetana při komponování stejnojmenné romantické opery. Čertova stěna je součástí Národní přírodní rezervace Čertova stěna a Luč. Z vyhlídky nad ní, tzv. Čertovy kazatelny, je nádherný výhled právě na druhý vrchol rezervace (Luč – 933 m n. m.).

Pověst praví, že Čertova stěna je pozůstatkem díla ďáblova – obří kamenné hráze, která měla zatarasit tok řeky Vltavy. Zadržená voda poté měla splavit nově vystavený vyšebrodský klášter z povrchu Země. Bílé jitro s kohoutím zakokrháním však zmařilo ďáblovy plány a vládu temné noci zlých sil ukončilo. Nedokončená hráz se zhroutila a zbyly jen haldy balvanů po obou svazích vltavské soutěsky.

Zdroj a více informací najdete na: www.klastervyssibrod.cz, cs.wikipedia.org/wiki, www.ivyssibrod.cz/vylety

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA