REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Vyražte o jarních prázdninách do jeskyní!

 V České republice je téměř 4000 jeskyní. Z nich je veřejnosti zpřístupněných čtrnáct. V zimním období jsou sice až na výjimky pro veřejnost uzavřeny, ale ty, které jsou otevřeny, nabízejí oproti letní sezóně klidnější návštěvu bez čekacích dob u pokladen.

Jedněmi z nich jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, které v letošním roce slaví 100 výročí objevu. Nacházejí se v několik desítek kilometrů čtverečních rozsáhlém a pár set metrů mocném tělese staroprvohorních vápenců, které tvoří Hranický kras. Na jejich původu se výrazně podílejí i vydatné prameny teplých minerálních vod. Vznikl tak unikátní termální kras s nejhlubší propastí u nás a výraznou aragonitovou výzdobou.


Nacházejí se na levém břehu řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou. Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu a jsou i našimi nejteplejšími jeskyněmi – průměrná teplota vzduch v podzemí se pohybuje mezi 14–16 stupni Celsia. V jeskyních tohoto typu se uvolňuje z podzemních jezer kyselky oxid uhličitý, který se udržuje nad jejich hladinou jako mocný plynový polštář. Plyn je těžší než vzduch a vytváří tak tzv. plynová jezera. Úroveň návštěvní trasy se nachází zhruba na horní hranici tohoto polštáře, který je neustále monitorován a odsáván.

Jeskyně objevili bratři Josef a Čeněk Chromí, kteří po prokopání pukliny s výronem teplého vzduchu sestoupili 42 metry hlubokou propastí do podzemí. Bratři Chromí po prvním objevu pokračovali s řadou nadšenců, kteří si říkali Sbor dobrovolných zbrašovských havířů ve zpřístupňování jeskyní. Někteří však museli narukovat na bojiště první světové války, jiní se dostali do značných existenčních potíží, jež u mladšího z bratrů objevitelů vyvrcholily v roce 1926 dobrovolným odchodem z tohoto světa v jednom z plynových jezer.

REKLAMA

Blízká Hranická propast byla známa již odedávna a je opředena lidovými pověstmi přikládajícími její vznik nadpřirozeným silám. První záznam pochází z roku 1580 v Knize o vodách hojitedlných neb teplicích moravských a Jan Amos Komenský ji zakreslil jako rozeklaný kopeček s nápisem Propast na své mapě Moravy roku 1627. Stala se tak naším prvním krasovým jevem zachyceným na mapě. Potápěčskými sestupy ani sondami dosud nebylo dosaženo dna Propasti, která tak zůstává dále tajemnou hádankou čekající na své rozluštění.

Zveme Vás na prohlídku jeskyní, kde se v zimě můžete trochu ohřát a navíc se seznámit s méně obvyklou přírodní výzdobou podzemních prostor. Otevírací dny jsou pondělí až pátek, jeden vstup v 10:00 a druhý ve 14:00 hodin.

Mnoho informací najdete i na našich webových stránkách www.caves.cz

Interneotvé stránky: http://www.caves.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA