REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Výlet je ideální způsob naučit děti hospodařit s penězi. I ty nejmenší

25. 3. 2019

Rodinné výlety jsou výborný způsob, jak učit děti zacházet s penězi. Když překonáte všechny své strachy a svěříte jim peníze určené na výlet, velmi pravděpodobně vás překvapí. S nově nabytou odpovědností začnou počítat, plánovat a často i šetřit! Přirozeně a s radostí z nového zážitku.

„Nechala jsem na dětech placení celodenního výletu. Nejstarší, šestiletý, dostal 1000 korun a z toho po domluvě s mladšími platily vstupné do muzea (drahé), dopravu a nějaké občerstvení. Každý výdaj si desetkrát promyslely, místo oběda v restauraci jsme si museli vystačit s rohlíkem, protože to odmítly zaplatit. Ani kafe mi celý den nedopřály, prý si dám doma po návratu,“ popisuje Tereza první výlet, který byl v režii dětí. Obešel se bez přeslazených limonád i škemrání o nové plyšáky. A stál výrazně méně, než obvykle, přestože viděli vše, co si naplánovali.

REKLAMA

I odborníci se shodují, že nejpodstatnější pro získání schopnosti rozumět penězům je nechat děti, aby si zažily co nejvíce situací na vlastní kůži. A právě takovým zážitkem může být výlet. Nechte proto své potomky, ať jej sami naplánují – vytvoří na něj rozpočet a během výletu se starají o veškeré platby. Třeba za cestu vlakem, pořízení oběda a dalšího občerstvení, vstup do zámku, zoo nebo aquaparku, který máte po cestě a podobně. Může to být těžká lekce i pro vás, pro dospělé nebývá snadné dát dětem důvěru a nechat je, aby si samy poradily. Nebojte se toho, budete překvapeni kreativitou svých dětí. A samozřejmě jim, zejména ve fázi plánování poskytněte pomocnou ruku – ukažte jim, na co zapomněly, poraďte jim, kde najdou ceny jízdného apod.

„Je ale potřeba obrnit se trpělivostí a zakázat si velké poučování. Když si v první trafice syn sedl na zem, vybalil peněženku a začal počítat peníze, které dá za lístky na metro, trnula jsem. Ale zvládl to. Stejně jako situaci, kdy si batoh s peněženkou nechal v parku na lavičce. Po pár minutách si na něj vzpomněli a vrátili se,“ popisuje Tereza.

Naštěstí stále častěji mají děti možnost vyzkoušet si správu peněz i nanečisto. Zajímejte se proto o programy finanční gramotnosti, které nabízí škola, kam vaše děti chodí. Jedním z nejinteraktivnějších programů, se kterými se můžete aktuálně setkat, je Abeceda peněz. Projekt je určený zejména pro žáky čtvrtých tříd a zatím je do něj zapojeno více než dvě stě škol. Abeceda peněz sází na zážitky, vlastní zkušenost a zodpovědnost dětí. „Děti mají za úkol vybudovat vlastní firmu. Navrhnout její logo, název a hlavně sortiment. Takové zboží, které zvládnou samy, s přiměřenými náklady, vyrobit, a bude možné jej prodat na veřejných jarmarcích, jež jsou vrcholem Abecedy peněz. Děti tedy neustále musí propočítávat cenu výrobku, kalkulovat se vstupními náklady i cenou vlastní práce a pracovat na propagaci. To vše společně po vzájemné diskuzi s ostatními,“ popisuje David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční vzdělávání.

Naučit děti lépe hospodařit mohou i programy finanční gramotnosti, do kterých jsou zapojeny školy. Jedním z těch nejinteraktivnějších je Abeceda peněz. Více o ní zjistíte na www.abecedapenez.cz.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA