REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Vydejte se za pyramidou na jižní Moravu

20. 5. 2022

Když se řekne jižní Morava, většině lidí se vybaví Pálava a malebné vinohrady kolem ní. Víte ale, že se v tomto krásném kraji nachází také pyramida, která vypadá, jako kdyby ji postavili starověcí Mayové? Nachází se v Dunajovických kopcích a rozhodně stojí za vidění!

Pyramida jménem Velká slunečná

Pokud hledáte tip na výlet, zkuste vyhlášenou vinařskou oblast Dunajovické kopce. Kromě zajímavých míst a nádherných výhledů zde najdete i obrovské množství rostlin (například teplomilné stepní druhy) a živočichů (kudlanka nábožná, tchoř stepní a další), díky kterým se oblast pyšní titulem přírodní památky. Zmíněná stupňovitá pyramida pak nese název Velká Slunečná. Jaký je její příběh? Původně se jednalo o „obyčejný“ kopec, který byl ovšem pro pohodlné obdělávání zemědělské půdy příliš prudký. Z toho důvodu došlo k jeho zterasování. Výsadbu na něm dnes nenajdete, za to se tohle místo stalo opravdu jedinečným výletním cílem s krásnými výhledy na Palávu i do širokého okolí. A dětem se budou určitě líbit stáda koz a oveček, které se zde pasou v travnatých lokalitách.

Na Vrchol Slunečné se dostanete výstupem přes deset teras, které vedou po obvodu celého kopce. Z jejího vrcholu, který připomíná rozlehlé fotbalové hřiště, uvidíte také vzrostlý topol na Růžovém kopci, pod kterým si můžete dopřát třeba malou svačinku.

REKLAMA

Kříž na Liščím kopci

Naproti Velké Slunečné se nachází Liščí kopec (právě z něj budete mít na pyramidu při západu slunce nejhezčí výhled). V 17. století na něm byla postavena kaple svatého Rocha coby poděkování za záchranu před morovou epidemií. V roce 1801 ji nahradil kamenný kříž, který je tu dodnes k vidění a jedná se kulturní památku. Místo pak doplňuje i skupina sakrálních prvků coby projekt s názvem „Kaple cestou“, který tvoří například kamenné schodiště, modlitební lavice nebo klekátko.

Foto: ©Top pojištění
Foto: ©Top pojištění

Tipy na výlety v oblasti Dunajovic

Rodiny s dětmi určitě uvítají vodní radovánky v Aqualandu Moravia nebo kukuřičné bludiště u Dolních Dunajovic.

Milovníci historie a malebných zákoutí zase určitě Mikulov se svým krásným zámkem, Kozím hrádkem nebo Svatým Kopečkem. Přímo v Mikulově na vás také čeká celá řada příjemných kaváren, bister a restaurací, které vám poskytnou příjemný gastronomický zážitek.

Jestli jste se do Dunajovic vydali na kolech, přejeďte kousek do Klentnice, ve které najdete známé Café Fara, zříceninu Sirotčí hrádek a jen o kousek dál Pavlov se zříceninou jménem Děvičky a Archeoparkem Pavlov, který vás přenese do doby, kdy se pod Pálavou ještě procházeli mamuti.

I na výlety po tuzemsku se vyplatí cestovní pojištění

Na jižní Moravě si můžete do sytosti užít kol, procházek po kopcích, stejně jako objevování zřícenin místních hrádků. I proto byste měli myslet na zřízení cestovního pojištění. Proč, když máme klasickou „modrou kartičku“? Tahle pojistka vám totiž nabízí úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti na cestách, havarijní připojištění vozidla pouze na dobu dovolené nebo připojištění sportovního vybavení či zavazadel. Nad tím už se vyplatí popřemýšlet.

Chcete se podívat na srovnání cestovního pojištění? Stačí využít online kalkulačky a během chvíle budete mít jasný přehled aktuální nabídky. A když si sjednáte cestovní pojištění online, vyjde vás navíc levněji.

P. S. A jestli se chcete podívat i na ty nejznámější pyramidy v Egyptě, máme pro vás tip na cestovní pojištění i pro tuhle dovolenou. 😉

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA