Vydejte se na Mělnicko za tajemstvím koření a vína

Mezi Velkým Borkem a Mělnickou Vruticí ve středních Čechách vznikla na obnovené polní cestě Stezka koření. Není příliš dlouhá, o to víc je nabitá informacemi a zajímavostmi. Až si ji projdete a navštívíte muzeum či obchod s kořením, pokračujte do nedalekého královského věnného města Mělník, proslulého pobytem královen a pěstováním vína.

Na rovné stezce mezi Velkým Borkem a Mělnickou Vruticí je umístěno osm informačních panelů se zajímavostmi o nejpoužívanějších druzích koření a jeho historii. Stezka je „provoněná“ vanilkou, skořicí, pepřem, kmínem, muškátovým oříškem, hřebíčkem… a vlastně se stále jde tak trochu za vůní, přestože vůni koření tu návštěvníkům spíše vsugerovávají působivé obrázky na tabulích. Na konci se ovšem i té skutečné vůně dočkáte. Nedlouhé putování končí u areálu firmy BENKOR v Mělnické Vrutici, která se specializuje na výrobu koření, sušení bylin a zeleniny. V areálu je malé muzeum, které je po předchozí dohodě možné navštívit, a voňavá zastávka čeká na návštěvníky i v místním obchůdku s kořením.

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Naučná stezka není dlouhá ani náročná a pohodlně se dá projet třeba i s kočárkem. Chcete-li ve výletování pokračovat, vydejte se do Mělníka, který proslul svou historií a pěstováním vína. Z teras dnešního zámku se naskýtá krásný pohled na vinice a ikonický soutok řeky Labe s Vltavou. Z dochovaných hradeb dohlédnete klidně až na horu Říp. Samotný zámek býval tvrzí, kde se podle legendy narodila kněžna Ludmila. Jeho součástí jsou rozsáhlé vinné sklepy rodiny Lobkowiczů, které dodnes patří svému účelu a pořádají se v nich i vyhlášené ochutnávky. Míst k degustaci vína je ve městě samozřejmě mnohem víc.

Za vínem i jeho odborným poznáním se lze v Mělníce vydat do regionálního muzea s expozicí vinařství, které bylo s městem spjato minimálně od 10. století. Jedna část expozice je umístěna do prostředí historických sklepů pod muzeem, kde se od 14. století víno skutečně vyrábělo a skladovalo. Kromě vinných sklepů je možné v mělnickém podzemí vidět také unikátní studnu, zapsanou do Guinessovy knihy rekordů jako nejširší studna v tuzemsku.

Další tipy k výletům nejen na Mělnicku najdete na www.strednicechy.cz

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu