REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Vybavení na turistiku: Vyberte ho správně!

7. 8. 2021

Vybrat turistické vybavení se zdá triviální, v praxi to ale tak jednoduché není. Jednak jsou různé druhy turistiky, jednak prodejny přetékají stovkami modelů všeho. Zaměříme se na základní výbavu, 3+1 „B“, které využijí i sváteční turisté: boty, bundu, batoh a blbiny.

Vhodné boty, bundu a batoh totiž potřebuje každý turista. Vše ostatní můžete mít „obyč“, ale tyhle 4 věci vybírejte speciálně turistické. Pokud chcete při nákupu ušetřit, využijte cashback od Tipli.cz. Když nákup začnete proklikem do obchodu z jeho profilu na Tipli, dostanete po zaplacení několik procent ceny zpět. Funguje to díky oboustranně výhodné spolupráci e-shopů a Tipli. A pro vás je to výhodné svou jednoduchostí a dostupností.

Boty – na těch to všechno stojí

Na pevné chodníky v Adršpachu postačí tenisky, celodenní výšlap v Tatrách si žádá kotníkovou obuv, která vám v nejistém kamenitém terénu podrží kotník. Existují ale také univerzální typy. Zlatý střed je pevná nízká turistická obuv s trekovou podrážkou a pořádným šněrováním. Noha v nich totiž musí být pevně ukotvená. Boty si proto vždy vyzkoušejte osobně. Dobře je utáhněte a projděte se. Nesmí tlačit a noha nesmí klouzat. Nikde. Ani nahoru a dolů. Nespoléhejte na „to se rozchodí“, ale vyberte si model, který sedí rovnou.

REKLAMA

Bunda – ochranný krunýř

Pořádná bunda neznamená těžkou neforemnou obludu, naopak. V obchodě hledejte turistickou bundu s membránou (ne větrovku). Existují v různě teplých variantách, ale ty označené jaro/podzim lze nosit celý rok. Jelikož jsou střihově volnější, teplé oblečení navrstvíte případně pod ni. Bunda je hlavně ochrana před živly – vodou a větrem. Trvejte také na kapuci a stahovacích šňůrkách kolem krku, kapuce a ve spodním okraji. Množství kapes a větracích otvorů je praktický bonus.

Batoh

Nesmí být těžký, ale musí unést vše, co potřebujete. Takže jak jídlo a pití, tak oblečení navíc a pokud výletujete s ratolestmi, tak také vybavení pro děti, čili to samé ještě jednou v menším. Co je oblečení navíc? Skoro vždy bunda a mikina, občas dlouhé kalhoty či ponožky. S bundou a mikinou ale počítejte, dříve nebo později tam budete cpát obojí a místo navíc rozhodně oceníte. Batoh samotný nemusí být nepromokavý, pokud si k němu pořídíte speciální pláštěnku. Obrovskou pomocí je bederní pás, byť odpínací. Větší batohy pak mívají vnější poutka pro připnutí karimatky nebo zavěšení další výbavy.

Blbiny aneb nositelná elektronika

Potřebujete ji? Ne. Chcete ji? Hm… Pokud vám dělá radost, když víte, jaký máte tep nebo kolik kalorií jeho tělo spálilo, a motivuje vás to ke sportu, je to vlastně dobře. Na turistiku rozhodně oceníte něco vodotěsného (déšť, mytí rukou ve studánce, pot) a nárazuvzdorného (kameny číhají všude a pády se nevyhýbají nikomu). I v tomto případě můžete snadno ušetřit, když využijete Tipli. Nákup vám usnadní také kategorie elektronika, se kterou je hledání produktů, u kterých lze získat peníze zpět, ještě snazší.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA