Město Votice se nachází v jižní části Středočeského kraje, zhruba 60 km od Prahy, v malebném údolí chráněném ze tří stran vrchy, které přesahují výšku 600 m n. m. Těmito kopci začíná kraj nazvaný spisovatelem Dr. Janem Herbenem „Česká Sibiř“. Kraj, který se vyznačuje nejen chladnějším počasím, ale i množstvím drobných historických objektů a přírodních krás.
Na správním území města Votice o rozloze 3640 ha žije zhruba 4500 obyvatel. Město je rozděleno do 22 místních částí. Od. 1. 1. 2003 jsou Votice obcí s rozšířenou působností (tzv. malým okresem) a tvoří přirozené centrum pro dalších 14 samosprávných obcí.
Historie Votic
Kdy byly Votice založeny, není přesně známo. Osada vznikla zřejmě někdy ve 2. pol. 12. století. První známý vladyka, Diviš z Otic, se zde připomíná v roce 1318. Již ve 14. stol. měly Votice (do 16. stol. Otice) různá městská výsadní práva, která ještě značně rozmnožil poslední z rodu Otických Jan Burian Otický z Otic. Jako poslední svého rodu dal roku 1545 zapsat Votice Kryštofu Skuhrovskému ze Skuhrova. Po Skuhrovských získali Votice Šternberkové (1574-1600). V roce 1604 koupila Votice Eva Kaplířová ze Slavkova, manželka Kašpara Kaplíře ze Sulevic, jednoho z vůdců stavovského povstání v letech 1618-1620, popraveného 21. 6. 1621 mezi dvacetisedmi českými pány na Staroměstském náměstí v Praze. Konfiskovaný majetek Kaplířů získal roku 1622 Sezima z Vrtby. Vrtbové drželi Votice až do roku 1807, potom až do roku 1848 zde byli Mitrovicové. V letech 1949 až 1950 byly Votice okresním městem. Poté votický okres zanikl sloučením s okresem benešovským.
Památky a zajímavosti
Procházku za památkami můžete začít na Komenského náměstí, kde nás na první pohled zaujme Mariánské sousoší se sochami sv. Barbory, Rosalie, Rocha a Sebastiana. Sousoší vzniklo v první polovině 18. stol. jako dík za ukončení velké epidemie moru, kterou byly Čechy postiženy v letech 1713-1714. Socha Panny marie, která se tyčí nad těmito čtyřmi sochami světců byla k sousoší přidána až v roce 1877. Na Komenského náměstí stojí za zmínku i budova staré radnice z roku 1661. Vedle ní se nachází budova nové radnice. Ta prošla v posledních letech celkovou rekonstrukcí a dnes je od své starší „kolegyně“ téměř k nerozeznání.
Mezi další významné památky ve městě patří věrná kopie Jeruzalémského Božího hrobu z roku 1685, která stojí na místě bývalého františkánského hřbitova. Kostel sv. Václava je původně gotický kostel, jehož nejstarší zdivo pochází z doby kolem roku 1200. V roce 1731 byl byrokně přestavěn. Před kostelem se nachází sousoší sv. Václava s blanickými rytíři od sochaře Čeňka Vosmika.
Ve Voticích si dále můžete prohlédnout zachovalý židovský hřbitov se zrekonstruovanou budovou obřadní síně, kde je umístěna stálá expozice s názvem Židé a židovské památky na Voticku. Nejstarší dochovaná zpráva o hřbitovu je z r. 1538. Na hřbitově je zaměřeno a zdokumentováno 404 náhrobků.
Přírodní park Džbány-Žebrák
Přírodní park Džbány-Žebrák byl vyhlášen v roce 1996. Zaujímá celkovou plochu 53 km2 a rozprostírá se přibližně mezi Voticemi, Jankovem, Líšnem a Tomicemi. Dominantou přírodního parku je vrchol Džbány (688 m n. m.) a lesnatý hřeben vrcholu Žebrák (585 m).
Charakter krajiny připomíná podhorskou oblast s velkými lesními komplexy, které doplňují rozsáhlé louky s bohatými prameništi a remízky a neméně významné soustavy rybníků zejména na Olbramovicku a Jankovsku.
Při procházce Kališťskými loukami na vrchol Džbány se naskýtá široký rozhled do kraje, za dobré viditelnosti je možné z vyhlídkového místa spatřit např. Kleť, Brdy, vrchol Cukrák u Dobříše či věže Prahy. Na kraji osady Kaliště se nachází mohutný prastarý buk, který je jedním z nejstarších stromů svého druhu ve středních Čechách a proto je zařazen mezi památné stromy.
www.mesto-votice.cz
Informační a Městské kulturní centrum
Město Votice
MKC Votice (příspěvková organizcace
Informační centrum města Votice a Mikroregionu Džbány
Komenského náměstí 177
259 01 Votice
tel.: +420 317 812 505
e-mail:[email protected]
Interneotvé stránky: http:// www.mesto-votice.cz