REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Vojenský historický ústav Praha

Vojenský historický ústav Praha

je vojenským zařízením spadajícím pod Ministerstvo obrany ČR. Kromě své vědeckovýzkumné, muzejní a knihovnické činnosti spravuje Armádní muzeum na Žižkově, Letecké muzeum Kbely a Vojenské technické muzeum Lešany. VHÚ rovněž vydává jediné specializované vědecké a odborné periodikum v oblasti vojenské historie s celostátní působností – časopis Historie a Vojenství.

Armádní muzeum Žižkov

sídlí v historických budovách Památníku národního osvobození architekta Jana Zázvorky. Muzeum je věnováno historii prvního (1914-1918), druhého (1939-1945) i třetího (protikomunistického) odboje, historii československé armády 1918-1939 a persekuci příslušníků čs. armády po únorovém státním převratu v roce 1948. Ve svých výstavních sálech návštěvníky seznamuje s čs.legiemi v období 1.světové války, vývojem čs. armády v letech 1918 – 1939 a bojovými akcemi Čechů a Slováků během 2.světové války. Vedle zbraní je zde vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na čs. presidenty a přední představitele čs. armády.  Jeden sál je věnován pořádní příležitostných výstav, v tuto chvíli zde probíhá výstava nazvaná „1945 – Konec války v Čechách“, zprostředkující prožitek obyvatel a atmosféru konce 2.světové války v českých zemích.

Adresa: U Památníku 2, Praha 3
Spojení: Metro trasa „B“ nebo „C“ – stanice Florenc, bus č. 133, 175 do stanice U Památníku
Otevírací doba: po celý rok denně kromě pondělí od 10 do 18hodin

REKLAMA

Letecké muzeum Kbely,

 jehož počátky spadají do roku 1968, bylo vybudováno na místě první letecké základny z roku 1918. Početností a kvalitou svých sbírek patří ke špičce evropského a světového leteckého muzejnictví. V současné době má Letecké muzeum Kbely 2 300 sbírkových předmětů, které se váží k letectví, kosmonautice, parašutismu a meteorologii. Z těchto předmětů je však vystaveno v expozicích jen přibližně 300 kusů. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání zde jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví. Mezi nejvzácnější původní sbírkové předměty patří Spad S.VII, Letov Šm.2.16, Avia BH-11 C, Iljušin Il-2 m3, Avia CS-199, Avia S-92 a CS-92, Jak-17, trup SARO 19 Cloud, UIl-10, ale také téměř kompletní řada verzí letounu MiG-15 a další. Letouny, z nichž nejeden je světovým unikátem, jsou vystaveny nejen ve venkovních prostorech, ale také ve čtyřech krytých tematicky zaměřených halách. Například v sezóně 2009 byl představen nově zrekonstruovaný hangár typu Wagner, včetně letounů a dalších exponátů, které tvoří nově vybudovanou expozici z období 2. světové války.

Adresa: Mladoboleslavská ul., Praha 9 – Kbely
Otevírací doba: v letní sezóně (květen až říjen) každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
Spojení:

ze stanice metra Palmovka (trasa „B“) – autobusem č. 185
ze stanice metra Českomoravská (trasa „B“) – autobusem č. 375
ze stanice metra Vysočanská (trasa „B“) – autobusem č. 375
ze stanice metra Prosek (trasa „C“) – autobusem č. 185, 375
ze stanice metra Letňany (trasa „C“) – autobusem č. 185, 280, 259, 302, 375, 376
Všemi výše uvedenými autobusy pojedete do zastávky Letecké muzeum. Zastávka je na znamení!

Vojenské technické muzeum Lešany

se nachází mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou v prostorách bývalých dělostřeleckých kasáren. Expozici tvoří více než 700 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti, raketová technika atd. Exponáty jsou vystavené jak v halách (zaměřených tematicky i chronologicky), tak pod přístřešky a na volném prostranství. Mimo unikátních sbírek československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období 1918 – 1939, či kolekce kanónů systému Škoda stojí za návštěvu hala „ostravská operace“ s interaktivní expozicí tankové bitvy u Ostravy v r.1945, kde návštěvníci procházejí zákopem a vstoupí i do objektu pevnostního systému. Kromě věrného prostředí a množství vojenské techniky je hala navíc ozvučená několika zvukovými okruhy, od dělostřelecké a raketometní palby před vstupem, přes řev tankových motorů až po střelbu pěchotních zbraní ze střílen bunkru. Muzeum se svým rozsahem i samotnými sbírkami řadí mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v Evropě. Mnoho z exponátů bývá představováno v pohybu každoročně v den zahájení sezóny a během tzv. Tankového dne, konaného vždy poslední srpnovou sobotu.

Adresa: Lešany u Týnce nad Sázavou
(cca 30 km jižně od Prahy, u Týnce nad Sázavou)
Otevírací doba: po dobu letní sezóny; červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30, červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30
Spojení:

autem: Praha – směr Jesenice – Jílové u Prahy – Kamenný Přívoz – Prosečnice – Krhanice – Lešany
vlakem: stanice Praha hl. n. nebo Praha Vršovice či Praha Bráník směr Týnec nad Sázavou do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea (vlak jede po trase známého posázavského pacifiku malebným údolím řeky Sázavy).

Vstup do všech tří muzeí je zdarma.

Interneotvé stránky: http://www.vhu.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA