REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Vodní tvrz v Horních Dunajovicích

Historie
Nejméně do poloviny 13. století patřily Dunajovice k zeměpanskému majetku. První bezpečná zmínka o vsi je až z roku 1350, o tři roky později jsou poprvé zmiňováni příslušníci rytířského rodu z Dunajovic. V té době zde již měli důstojné sídlo zmiňované roku 1355 dokonce jako hrad. Příliš dlouho si však rodové sídlo neudrželi, v poslední třetině 14. století panství rozdělené na několik dílů často měnilo majitele. Od roku 1386 jej držel moravský maršálek Filip ze Svojanova, odúmrť po něm zapsal roku 1406 markrabě Jošt Niklasovi Huntovi z Florštetu, ve druhé polovině 15. století na tvrzi sídlili páni z Vajtmile a vladykové z Říčan.

Roku 1505 koupil Dunajovice Oldřich z Náchoda. Zchudlý rod se na počátku 16. století začal opět

vzmáhat a za Jindřicha z Náchoda byl kolem roku 1541 povýšen opět do panského stavu. Jindřich i jeho syn Fridrich provedli renesanční přestavbu tvrze, za Fridrichova syna Hynka je sídlo roku 1600 nazýváno zámkem.

REKLAMA

17. století Dunajovicím opět přineslo časté střídání majitelů, postupně je drželi hrabata z Hodic (1619-41), z Götzu (1641-70), Werdenberka (1670-79), až je roku 1684 Pavel Albrecht von Teyburg prodal strahovským premonstrátům. Premonstráti provedli raně barokní přestavbu, která napravila škody třicetileté války a především sídlo přetvořila pro jejich specifické potřeby. Odlehlé panské sídlo jim nebylo k užitku a proto je na přelomu 18. a 19. století přestavěli na sýpku. Hospodářským účelům sloužilo až do roku 1948, kdy byl klášterní velkostatek zestátněn.

Společenské využití a Kino
Již od roku 1920 byla část areálu využívána ke společenským účelům, roku 1928 bylo zřízeno kino.

Po zestátnění byl objekt stále méně využíván, po přestěhování kina roku 1971 ustala jakákoliv údržba. Teprve po roce 1991 obec nechala opravit branskou budovu, krovy a vyměnit střešní krytinu.

Tento turistický cíl se nachází v mikroregionu, který dlouhodobě podporuje Skupina ČEZ.

Zdroj: Foto + Text Hrady.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA