REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Vodní hrad Budyně nad Ohří láká k prozkoumání

Původně dřevěný hrad byl majetkem českých vladařů. Jde o velmi významný komplex, který v minulosti prošel několika historickými přestavbami. V současnosti se zde nalézá ukázka alchymistické dílny a laboratoře z dob Rudolfa II.

Vodní hrad Budyně nad Ohří

Ve 13. století ho přestavěl Přemysl Otakar I. z kamene v gotickém slohu. V prostorách hradu bylo ve dvacátých letech 20. století založeno Jandovo muzeum, jehož sbírka se skládala převážně z darů cestovatelů a soukromých sbírek obyvatel žijících v okolí Budyně. Muzeum mělo skoro 4 000 exponátů mezi nimiž se najdou i kuriozitky. Třeba vycpanina krokodýla, který sem byl dovezen v 16. století z Egypta, ze svých cest ji dovezl pan Zajíc z Hazmburka. Prohlídku muzea si užijete v krásném gotickém prostředí hradu a zakončena je ve Zlatém sále, kde se můžete seznámit s dobovými malbami ze 16. století. Dále se vám naskytne příležitost si prohlédnout střelné zbraně a trofeje dovezené z poznávacích cest tehdejších majitelů hradu. Navštivte také expozici alchymistické dílny, která obsahuje celou řadu pecí, pícek, kahanů, díží a receptů na výrobu všeho, o co se alchymisté v minulosti pokoušeli.

Mšené-lázně

Historie lázní sahá do 18. století, byly založeny v roce 1796. Mšené lázně leží v údolí Mšenského potoka. Léčí se tu především nemoci pohybového ústrojí a také nemoci nervů. Léčba probíhá za pomoci slatinných zábalů, minerálních koupelí, prostřednictvím perličkové koupele, klasické masáže či kryoterapie. Od konce 18. století se při léčbě využívala voda z cenomanských pískovců. Ta byla čerpána třemi studnami. Slatina bohatá na ionty železa se získávala z ložisek u Zahájí a u Roudníčku. Ve druhé polovině 20. století pak bylo její používání omezeno jen na podávání obkladů.  Středem lázní je lázeňský dům Dvorana, zajímavá secesní stavba. Léčebné procedury jsou prováděny v domech Říp-Balneo, Praděd a Vítkov. Součástí lázní je i krásný lázeňský park s rybníkem a fontánou.

REKLAMA

Rozhledna Stradonka

Rozhledna Stradonka byla slavnostně otevřena v roce 2009. Rozhledna stojí na pozůstatku valu Hradiště Stradonice a nabízí nádherné výhledy na České středohoří, pokud budete mít štěstí na dobré počasí, tak spatříte i Krušné hory. Uvnitř rozhledny jsou nákresy a je zde popsáno, na které kopce se díváte. Nedaleko rozhledny se nalézají sluneční hodiny Stradonky.

Zdroj a více informací naleznete na: www.stradonka.cz, www.budyne.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA