Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Vítkov je místem s historií » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Vítkov je místem s historií

Vítkov odděluje čtvrti Karlín a Žižkov. Určitě je to jedno z míst, které by v Praze mělo být navštívené. Po strmém, ale vcelku rychlém výšlapu je vám odměnou pohled do okolí, odpočinout si můžete v místní kavárně s panoramatickou vyhlídkou.

Vítkov s výhledem i expozicí

Husitům se pod vedením Jana Žižky z Trocnova podařilo 14. července 1420 v bitvě na Vítkově porazit křižácké vojsko. Už tehdy se známý pražský kopec zhruba jmenoval Vítkov. Pojmenován byl po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který zde měl vinici. Nejstarší doložená zpráva o kopci nad pražským Žižkovem pochází už z roku 1041. Pod kopcem Vítkov prochází tunel spojující Karlín a Žižkov, byl otevřen v roce 1951.

Národní kulturní památka je situovaná nad strmými svahy vrchu Žižkova. Nedílnou součástí Památníku je největší jezdecká plastika ve střední Evropě Jan Žižka z Trocnova od sochaře Bohumila Kafky, jedná se o jednu z největších jezdeckých soch na světě vůbec. Památník je nyní muzeem moderních dějin s expozicí pojmenovanou Křižovatky české a československé státnosti.

REKLAMA

Kasárna Karlín

Příjemné místo na zastavení a občerstvení během dne zejména, když je hezké počasí. Program a nabídka se mění v průběhu roku. Je to kulturní osvěžení jen pár minut od centra Prahy. Naleznete zde kavárnu, kino, klub, galerii, bar, pískoviště, ohniště či sportovní aktivity. Kulturní centrum zde funguje od června 2017. Přijďte si s drinkem v ruce prohlédnout výstavu na nádvoří, která zachycuje historii objektu, vzpomínky veteránů, současný provoz a plány do budoucna.

Štvanice je ostrovem na Vltavě poblíž Holešovic a Karlína

Nejstarší zpráva o ostrově je z roku 1118 kdy byl ostrov nazýván Velký, později se mu pro množství malých okolních ostrůvků říkalo Velké Benátky. Řeka zde nebyla hluboká a odedávna tudy vedl brod. Byly zde zahrady, větší část ostrova byla porostlá vzrostlými stromy, které byly vykáceny až v polovině 18. století. Dnešní název ostrova se začal používat až koncem 17. století podle tehdejší oblíbené zábavy pražské společnosti v okrouhlé dřevěné aréně s amfiteátrovým hledištěm. Probíhaly zde štvanice na býky, jeleny, kance a zápasy zvířat. Dnes je Štvanice centrem sportovního a kulturního vyžití.

Zdroj a více informací najdete na: www.prague.eu, kasarnakarlin.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA