REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Vinohrady nemají o zeleň nouzi

Vinohrady jsou oblíbená čtvrť se secesními budovami v pastelových barvách. Tato část Prahy je známá restauracemi mezinárodní kuchyní, moderními kavárnami, nočními gay kluby a hezkými parky. Grébovka je v létě ideální místo na piknik, v zimě zase na bobovačku. Jedná se o krásné místo v centru Prahy, které vám dává pocit propojení s přírodou.

Grébovka místem odpočinku

Havlíčkovy sady neboli Gröbovka či také Grébovka je rozlehlý park o rozloze 12 ha koncipován v novorenesančním a novoromantickém duchu. Část parku zabírá vinice, ve vedlejším dřevěném altánku hned u vinic se pořádají svatby, nejen v letních měsících má tedy toto místo své kouzlo. Park vznikl v letech 1871–1888 jako zahrada Gröbovy vily, kterou si nechal vystavět pražský průmyslník Moritz Gröbe. V areálu parku se dále nachází Pavilon s občerstvením, usedlosti Horní a Dolní Landhauska, vinný sklep, dětské hřiště a nádherná umělá jeskyně Grotta, ve které se v letních měsících uskutečňují letní divadla. Park se nachází ve svahu, v dolní části je ohraničen Botičem. V roce 1964 byl areál zapsán jako kulturní památka.

Kostel svaté Ludmily

Římskokatolický farní kostel svaté Ludmily na pražském náměstí Míru byl vybudován v letech 1888–1893 podle návrhu architekta Josefa Mockera na počest kněžny Ludmily. Chrám svaté Ludmily je považován za skvělý příklad novogotického slohu evropské architektury. Chrám se pyšní varhanami postavenými v závěru 19. století ve stylu romantismu. Zatímco architektura a výzdoba chrámu svaté Ludmily patří především do časů 19. století, je zde možno nalézt sakrální zařízení z 18., ale i 20. století.  Interiér kostela upoutá každého návštěvníka svou výzdobou. Malby a ornamenty na zdech jsou od J. Jobsta. Fresky na zdech hlavní lodi a na stropě zachycují nejen řada světců, ale i postavy ze Starého zákona.

REKLAMA

Folimanku čeká přestavba

Folimanka je park rozkládající se na rozhraní Vinohrad, Nuslí a Nového Města. Kamenné zídky ve svahu jsou pozůstatkem někdejších vinic. V parku vedle domácích dřevin jako javorů a jasanů rostou ještě pozůstatky bývalé zahrady, ovocné stromy, např. hrušně. Pestrou škálu stromů doplňují i jehličnany a keře. V parku se nachází dvě fontány, dětské hřiště a rekreační sportovní areál. Park svůj název dostal po již neexistující usedlosti a vinici, jejíž první majitel se jmenoval Jakub Foliman (Forman). První zmínka ve viničných knihách se objevuje roku 1353. Přímo nad parkem ve zhruba čtyřicetimetrové výšce vede Nuselský most.

V současné době se park vylepšuje, bude předělán ve volnočasový areál s novým sportovním a relaxačním vyžitím.

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org, ludmilavinohrady.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA