REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Velké Opatovice

Město Velké Opatovice se nachází ve střední části Malé Hané, tzv. Boskovické brázdě, pod 50. rovnoběžkou severní šířky. Podnebí je zde mírné, nejnižší nadmořská výška je 388 m, nejvyšší vrch v okolí, Hradisko, má 513 m nadmořské výšky. Průměrná roční teplota je 7,7 °C, srážky 660 milimetrů za rok – průměrně prší 122 dní v roce. 

Z historie Velkých Opatovic

První písemné zmínky se datují z roku 1308, kdy byla na nedalekém hradě Cimburku (dnes zřícenina) uzavřena kupní smlouva na Opatovice, které se původně skládaly ze samostatných částí – Horní a Dolní. Tyto se vyvíjely až do 19. století. Od roku 1888 dostaly Opatovice přídomek Velké. Nejvýznamnější rody, které na Opatovicích sídlily: Věžníkové, Salmové, Herbersteinové. Statut města byl Velkým Opatovicím udělen 15. října 1969. 

Zajímavostí města

Zámek byl postaven v roce 1757 v barokním slohu, poslední přestavba byla v roce 1913. Od 2. května 1924 je zámek ve vlastnictví obce Velké Opatovice. 2. ledna 1973 částečně vyhořel. Dostavba pod názvem Fosili byla zahájena v roce 1990. V současné době je v zámku umístěno městské muzeum s pamětní síní ak. sochaře K. Otáhala, který ve Velkých Opatovicích žil 30 roků. V budově je umístěn i městský úřad a stálé kino. V okolí zámku se rozprostírá na 6 hektarech krásný park se vzácnými dřevinami a sochou B. Smetany v nadživotní velikosti od ak. soch. K. Otáhala. Je zde i areál letního kina. Ve městě lze vidět zajímavé barokní sochy. Kostel sv. Jiří je jednou z dominant města. Je zajímavý svojí barokní výzdobou a oltářním reliefem sv. Jiří v boji s drakem ve velikosti 4 x 4 m, který je rovněž dílem ak. soch. K. Otáhala.

REKLAMA

Zajímavosti okolí

– hrad Bouzov
– Javoříčské jeskyně
– chráněná krajinná oblast Macocha
– hrad Svojanov
– zámky Boskovice, Rájec, Kunštát, Lysice
– vycházky do bohatých okolních lesů

Možnosti rekreace

2 km severně od města je údolní nádrž Smolenská přehrada o rozloze 3 ha, kde je možnost koupání bez služeb. 

Doprava

– vlak – trať Skalice n. Sv. – Chornice
– autobus – přípoje z Brna, Prahy, Boskovic, Letovic, Moravské Třebové a z Jevíčka
– auto – odbočka ze státní silnice Brno – Svitavy v Letovicích, Žďár n. Sázavou – Prostějov v Boskovicích, Olomouc – Hradec Králové v Moravské Třebové
www.velkeopatovice.cz

Interneotvé stránky: http://www.velkeopatovice.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA