REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Ve Znojmě zamiřte do podzemí, kláštera či muzea

Ve Znojmě se nachází samé unikátní objekty. Znojemské podzemí patří k jedinečným historickým památkám v České republice. Loucký klášter byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Jihomoravské muzeum ve Znojmě je zase jedním z nejstarších muzeí na jižní Moravě.

Znojemské podzemí

Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, je dlouhý skoro 27 km a má 4 patra pod historickým jádrem města. Přesném datum vzniku není zcela jasné, stejně jako se neví, co bylo původním účelem vzniku těchto podzemních chodeb. Odhaduje se, že se znojemské podzemí začalo rozrůstat ve 14. století. Tento podzemní labyrint chodeb má důmyslně vybudované větrací šachty, kouřovody a studny. Podzemí jednu dobu plnilo funkci sklepa pro uchování vína a zásob jídla, měl jej každý měšťanský dům. V dobách válek se tam lidé chodili bezpečně ukrýt před dobyvateli, měli tam zároveň spousty zásob, což bylo praktické. Podzemí města Znojma bylo propojeno s okolní krajinou několika chodbami. V podzemí bylo mnoho kluzkých přechodů a byly tam nastraženy propadla pro případné dobyvatele.

Loucký klášter         

Byl založen v roce 1190 přemyslovským knížetem Konrádem Otou. Byl jedním z důležitých klášterů ve střední Evropě a jeden z největších klášterů v Čechách, a to i přes to, že celý komplex nebyl nikdy dostavěn. V současné době tuto historickou památku vlastní město Znojmo. To část kláštera pronajímá jedné známé vinařské firmě, která poskytuje prohlídky obrazové galerie, románské krypty, bednářského a vinařského muzea, štukových sálů a sklepů. Prohlídka kláštera je zakončena ochutnávkou vzorků vín. V roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou České republiky.

REKLAMA

Jihomoravské muzeum      

Sbírky muzea je možné rozdělit na společenskovědné a přírodovědné. V bývalém minoritském klášteře naleznete zajímavé expozice. Expozice Živá příroda přináší ve skleněných vitrínách ukázky, které obsahují stylizované biotopy a vypovídají o skladbě krajiny – vřesoviště, louky, stepi a řeku. Znojemská sbírka orientálních zbraní patří k největším svého druhu v Čechách. Expozice černé řemesla ukazuje vývoj kovodělného řemesla a seznamuje návštěvníky s řemeslnou dovedností umělecké výroby našich předků.

Zdroj a více informací najdete na: www.jizni-morava.cz, www.uzasnamorava.cz

Rodinnevylety.cz – Kam s dětmi na výlet?

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA