REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Ve Varech do muzea a na (jelení) skok na vyhlídku

Pokud se chcete dozvědět více o historii lázeňského města, neváhejte si to rovnou namířit do Muzea Karlových Varů, kde vám multimediální stálá expozice historii přiblíží. Poté si můžete jít prohlédnout celé město na zřejmě nejstarší vyhlídkovou stavbu v Karlových Varech.

Muzeum Karlovy Vary

Prvním muzeem v Karlových Varech bylo Muzeum Antona Pitroffa, založeno bylo v roce 1867. Muzeum je přímým předchůdcem současného Muzea Karlovy Vary, Pitroffova sbírka je základem všech dalších muzejních prezentací města až do současnosti. Multimediální podoba stálé expozice nastiňuje v šesti sálech historii města Karlovy Vary. Cesta začíná v prvním patře u jedinečného přírodního fenoménu, u Vřídla. Pokračuje založením lázní, zmiňují se zde o vývoji lázeňské léčby, o proměnách architektury Karlových Varů a o společenském a kulturním životu města a historii mezinárodního filmového festivalu. Druhé patro předvede přírodu a historii regionu od nejdávnějších dějin, přes období těžby rud a neméně významnou tradici cínařství a výroby skla a porcelánu. Konec expozice je věnován 20. století. Exponáty jsou doplněny multimediálními prvky jako jsou projekce, nahrávky, prezentace na dotykových obrazovkách či kvízy. Exponáty si zde lze vyzkoušet vlastníma rukama.

Císařské lázně

Tato lázeňská budova v soudobém módním architektonickém slohu se začala stavět na pozemcích bývalého měšťanského pivovaru roku 1893 podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. Slavnostně byl objekt otevřen v květnu 1895 uložením závěrečného kamene. Císařské lázně tehdy bývaly reprezentativním lázeňským zařízením s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy imituje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy. Interiéry lázeňského objektu v sobě skrývaly všechny tehdejší nejmodernější vymoženosti zaručující komfort. K lázeňské budově je podzemní chodbou připojen objekt Rašelinového pavilonu pro přípravu rašeliny ke koupelím. Komplex Císařských lázní byl jednu dobu využíván k balneologickým účelům. Od roku 1994 byla nakonec budova uzavřena a začala chátrat. V roce 2008 byl objekt bývalých Císařských lázní převeden na Karlovarský kraj. V posledních letech prochází lázeňská budova postupnou obnovou. Budova byla prohlášena Národní kulturní památkou.

REKLAMA

Vyhlídka Jelení skok

Zastřešený dřevěný osmiboký altánek nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer na skalním suku ve svahu pod křížem na Petrově výšině u Jeleního skoku.  Altánek byl nazván podle jeho zakladatele Mayerův gloriet, někdy se mu říká také Jelení skok. V roce 2000 město započalo celkovou rekonstrukci altánu. Altánek je tvořen osmi jednoduchými dřevěnými sloupy, které nesou vysokou jehlancovou plechovou stříšku na osmibokém základě. Altánek je doplněn dřevěným zábradlím mezi sloupy a lavičkami.

Zdroj a více informací naleznete na: www.karlovyvary.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA