REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Václavské náměstí je srdcem Prahy

Když v Praze uslyšíte někoho říkat „Sejdeme se pod ocasem“, většina pochopí, že sraz je na Václavském náměstí u koně svatého Václava. Václavské náměstí bylo svědkem mnoha významných historických událostí. Je to tradiční místo pro setkávání, demonstrace, oslavy a jiná masová setkání.

Václavské náměstí

Základní kámen na Václavském náměstí byl položen v roce 1348 při založení Nového města Karlem IV. V té době bylo prostranství nazývané Koňský trh. Pro zajímavost, Karlovo náměstí bylo nazýváno Dobytčím trhem, Senovážné náměstí Senný a obilný trh a Jungmannovo náměstí Kurný trh. Na horní části Koňského trhu stávala Koňská brána, která byla zbořena spolu s pražskými hradbami roku 1875. V původní podobě protékal prostředkem současného Václavského náměstí Vinohradský potok, který ústil do rybníka na Můstku. Potok byl později v rámci terénních úprav sveden do kanalizační sítě. Na dolním konci Koňský trh tehdy končil Svatohavelskou bránou.

Nyní je to obchodní a administrativní centrum města, místo významných společenských a historických událostí. Sídlí zde divadla, kina, bankovní domy, hotely, restaurace, malé i větší obchody a administrativní budovy. Dominantou náměstí je bezpochybně budova Národního muzea a pomník svatého Václava.

REKLAMA

Palác Lucerna           

V nedalekém Paláci Lucerna naleznete Velký sál Lucerna, kde se konají významné společenské a kulturní akce, Lucernu Music Bar, Kino Lucerna a Galerii Lucerna. Palácem prochází pasáž, kde je před vchodem do kina Lucerna zavěšena provokativní socha sochaře Davida Černého – plastika s názvem „Kůň“ z roku 1999. Socha představuje svatého Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně. Nedávno byla veřejnosti otevřena také střecha Lucerny kde se konají různé kulturní akce. Zde si můžete vychutnat nádherný výhled na střechy Prahy.

Františkánská zahrada

Františkánská zahrada je oázou klidu v samém centru Prahy. Je zde možnost posezení v krásně upraveném prostředí, s výhledem na hezké okolní stavby, zejména na nikdy nedokončený chrám Panny Marie Sněžné, u jehož zrodu stál císař Karel IV. Barokní zahrada francouzského typu s pravidelným půdorysem představuje ojedinělou přírodní enklávu v srdci hlavního města. Uprostřed zahrady se nalézá pavilon, užívaný i jako prodejna. Kolem něho je bylinářská zahrádka, ohrazená nízkým plotem. V zahradě jsou vysázeny živé ploty a růže, je zde umístěna řada laviček a malá fontána. V jednom křídle budovy kláštera je mateřská škola s přilehlým dětským hřištěm. Zahrada i hřiště jsou celoročně otevřeny pro veřejnost a zavírají se jen na noc.

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org, www.lucerna.cz, www.prague.eu 

Holiday.cz – dovolená, ubytování, letenky

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA