REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Na zámku Zbiroh vám obohatí mysl, protáhnou tělo a nasytí pupík

V původní hradní části spatříte nejstarší samostatně stojící hlásnou věž v Čechách, naleznete zde vůbec nejhlubší studnu v Evropě a spatříte tu jednu z nejstarších hradních kaplí u nás. Po troše kultury se můžete vrhnout na sportovní výkony v lanovém centru a na závěr se vydejte do místní krčmy na kus žvance a žejdlík pivního moku.

Zámek Zbiroh

Zámek se proslavil také díky výstavě s názvem Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Ta se konala v roce 2012. I po skončení této výstavy, kdy se na zbirožský zámek vrátila původní expozice, mnoho exponátů týkající se templářské tematiky na zámku zůstala. Můžete tak spatřit původní expozici obohacenou o vybrané ukázky historie templářského řádu. Mezi ně patří například původní žeton, předchůdce bankovního systému. V renesančním salonku uvidíte kopii hlavního exponátu výstavy, tzv. Lukánskou desku, což je autoportrét Leonarda da Vinci. Tento obraz byl objevený teprve nedávno.

V rámci komentované prohlídky v zámeckém okruhu uslyšíte poutavý příběh historie hradu a zámku Zbiroh, dozvíte se o tajuplné minulosti rytířů templářského řádu anebo také o okolnostech skoro dvacetiletého pobytu Alfonse Muchy. Navštívíte jeho tehdejšího ateliér, ve kterém vznikla Slovanská epopej. V letních měsících můžete na zámku absolvovat také hradní prohlídkový okruh, který své návštěvníky seznamuje s původními prostory románsko-gotického hradu. Výstava fotografií Alfonse Muchy doplňuje zajímavé prohlídkové okruhy. A kdo nebude mít dost, může si rezervovat Speciální okruh Karla IV. nebo okusit kouzlo noční prohlídky.

REKLAMA

Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle

Zámek tak nějak přirozeně doplňuje stylová středověká krčma, kde si můžete dát pohár dobrého vínka nebo uhasit žízeň lahodným pivem. Hlady taky nezůstanete, výborně se tu najíte. Obsluhovat vás bude dobově oděný personál. Pokud se přejíte tak moc, že už se vám nebude chtít domů, můžete se vyspat v zámeckém hotelu, který je také dobově laděn.

Lanové centrum patří k zámku

K dispozici jsou dva okruhy. Na velkém okruhu jsou překážky zavěšeny ve výšce 2-9 metrů nad zemí. Okruh je určen pro dospělé a děti, které jsou starší 12 let nebo vyšší než 150 cm. Na malém okruhu jsou překážky zavěšeny ve výšce 1 metru, je možnost absolvovat okruh s rodiči. Okruh je výhradně pro děti do 12 let. Lanové centrum je otevřeno v letní sezóně o víkendech a svátcích, v době letních prázdnin denně.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zbiroh.com

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA