V Táboře na vás dýchne kus historie, nadchne unikátní železnice a jedinečná filmová zbrojnice

Při návštěvě města Tábor na vás historie číhá na každém rohu, při prozkoumávání města musíte zavítat do Husitského muzea, kde na vás dýchne atmosféra a historie města, neměli byste si nechat ujít svezení na první elektrifikované železnici a jistě také nesmíte minout filmovou zbrojnici, kde vám nadšený průvodce prozradí veškeré podrobnosti o vystavených zbraních.

Filmová zbrojnice a Housův mlýn

Mnozí by se mohli nechat zmást názvem Housův mlýn, nejedná se o mlýn, ve skutečnosti jde filmovou zbrojnici, tedy budovu plnou zbraní a krčma k tomu navrch. Tedy zjednodušeně řečeno. Housův mlýn byl vystavěn na základech mlýna pocházejícího ze 13. století. Dnes se jedná o multifunkční budovu zastřešující právě filmovou zbrojnici, ubytovací prostory, krčmy, muzeum tortury, podkrovní sál, šermírnu a sklady rekvizit. Pokud zavítáte do zbrojnice, z výkladu průvodce je možné zjistit v jakých filmech či muzikálech vystavované zbraně bylo možné spatřit. Na místě je možné si vyzkoušet brnění, ale i další rekvizity. Je zde vystaveno přes 3 000 akčních rekvizit.

Filmová zbrojnice má nepravidelnou otevírací dobu, proto je dobré si před návštěvou dostupnost komentovaných prohlídek ověřit.

Výlet za neobyčejnými mašinkami

Historická železnice na trase Tábor – Bechyně, to je cíl nejen pro milovníky klasických železnic. V roce 1903 byl zahájen provoz první elektrifikované dráhy na území celého Rakouska-Uherska. Zasloužil se o to František Křižík. Dráha byla postavena během pouhého roku. Maximální povolená rychlost je 60 km/hod. Na trati o délce 24 km se nachází stavební zajímavost – železobetonový obloukový most zvaný Bechyňská duha, vedoucí přes řeku Lužnici, sloužící také i automobilům.

Bechyňka – jak se trati říká je v provozu dodnes. V letních měsících se uskutečňují nostalgické jízdy.

Husitského muzea v Táboře patří do „must see“

Sály radnice v současnosti slouží Husitskému muzeu. Jak již sám název napovídá, muzeum sleduje vývoj husitství od jeho začátku, seznamuje návštěvníky s husitstvím, osobností Mistra Jana Husa, vznikem Tábora, vojevůdcem Janem Žižkou z Trocnova, a také válečnými zbraněmi a dobovými dokumenty. Pro milovníky českých dějin je toto místo jako stvořené. Je zde možno navštívit expozice muzea, gotický sál, středověké podzemní chodby a galerii. Část expozice je interaktivní, což ocení zejména děti. Podzemní chodby jsou rozsáhlé, pro veřejnost přístupné jen z části, jsou také vhodné pro děti, doporučujeme však zvolit teplejší oblečení. Gotický sál s přilehlými galeriemi nyní prochází rekonstrukcí.

Zdroj a více informací najdete na: www.housuvmlyn.cz/zbrojnice, www.mestobechyne.cz/cs/pro-navstevniky/pametihodnosti/historicka-zeleznice-bechyne-tabor.html, www.husitskemuzeum.cz/stara-radnice, www.bechynka.wz.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu