REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

V Ostravě na vás čeká mnoho neobvyklých a zajímavých míst

Těžba v černouhelném hlubinném dole Michal byla sice ukončena, komplex budov ale zůstal zachován, můžete se sem proto vydat a zkusit si typický den havíře. Nedaleká Halda Ema je uměle vytvořený kopec, který několik desítek let uvnitř hoří a doutná. Tento jev provází netypické zajímavé úkazy.

Důl Michal

Můžete absolvovat jeden z návštěvnických okruhů zahrnující expozice v administrativní budově, těžní budově, strojovně s původními elektrickými stroji.

Projdete si zde cestu havíře do práce a zázemí. Ta zahrnuje místa, kterými havíř musel projít, místa kde obdržel potřebné vybavení a výstroj. Projdete se řetízkovou šatnou, administrativní budovou přes lampovnu spojovacím mostem do těžní budovy a do těžních klecí. Z těžní budovy bude prohlídka pokračovat do strojovny s původními elektrickými stroji, pak se vydáte do kotelny k parnímu stroji. Můžete se také zúčastnit noční prohlídky, která má své kouzlo.

REKLAMA

Halda Ema

Naskytne se vám jedinečný výhled na centrum Ostravy a industriální panorama Vítkovic. Z vrcholu Emy můžete také spatřit Beskydy a Jeseníky, za dobré viditelnosti dohlédnete až do Polska.

Zajímavostí je, že se kolem line bílý dým vyvěrající z děr v udusané hlíně. Důvodem je ještě stále hořící důlní hlušina. Teplo vyvěrající z hořící hlušiny způsobuje, že na haldě je jedinečné subtropické mikroklima plné teplomilné flóry. Tento kopec vznikl díky několika milionů tun odpadu z okolních dolů. Ke vznícení nitra došlo v 60. letech minulého století a hoří dodnes. Nikdy zde tak neleží sníh, tráva zde roste celoročně a flóra je tu velmi netypická. Ema byla v minulosti ještě vyšší, než je teď, kvůli prohořívání přišla o skoro 10 metrů své výšky a dále se bude zmenšovat. Teplota uvnitř dosahuje až 1 500 °C, díky této teplotě zde dochází k tvorbě vzácných nerostů – porcelanitů a jaspisů.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

Druhá největší zoologický zahrada u nás byla otevřena v roce 1951. Chová na 400 druhů zvířat. Kromě několika unikátů v zahradě uvidíte také tradičně chovaná zvířata. Byly zde vybudovány nové hrací prvky a odpočívadla – Ptačí louka, Sluneční louka, Hřiště u slona a Altán. Součástí botanického parku je dále expozice Mokřady, která se nachází pod výběhem afrických kopytníků. Spatříte zde modely českých plazů a obojživelníků v nadživotní velikosti. V areálu ostravské zoologické zahrady roste skoro 6 000 exemplářů rododendronů v Rododendron parku. Součástí zahrady je tzv. Velký ostravský les s několika naučnými stezkami. Během putování lesem při troše štěstí uvidíte na 450 druhů planě rostoucích rostlin. Nejvýznamnějšími z rostlin jsou buky lesní, jejichž stáří je odhadováno na 150 let.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, dul-michal.cz, www.ostravainfo.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA