REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

V Národním památníku odposlechu vás okouzlí příroda i umění

U Lipnice nad Sázavou v žulových lomech najdete Národní památník odposlechu, což je označení pro trojici reliéfů vytesaných do skal v zatopených lomech. V metaforickém provedení jsou tady zobrazeny možnosti získávání informací o soukromí lidí, to vše na paměť špiclování za bývalých režimů. Všechna díla spojuje barevně značená stezka, po které vás čeká příjemná nenáročná procházka, neváhejte se na ni vydat.

Bretschneiderovo ucho – odposlech

Na počátku bylo slovo, vlastně UCHO, pro které slovo bylo vyřčeno. Bretschneiderovou ucho bylo ze zmíněné trojice reliéfů odhaleno jako první, v roce 2005. Název dostalo dle tajného policisty z románu Dobrý voják Švejk z dílny spisovatele Jaroslava Haška. Ušní boltec je 3 metry vysoký, do skály ho vytesala skupina kameníků pod vedením Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Předlohou jim prý byl sádrový model ucha z nedalekého hostince. Reliéf má symbolizovat špiclování.

Ústa pravdy – udávání

Scházela však ÚSTA, nenechavá až nevymáchaná, aby bylo co odposlouchávat nebo vyslyšet. A aby to mělo patřičnou efektivitu muselo se jednat o ústa pravdomluvná. Reliéf Ústa pravdy byl odhalen v roce 2006 v nedalekém zatopeném lomu. Autorem je rovněž sochař Radomír Dvořák spolu s žáky Kamenosochařského střediska Lipnice nad Sázavou. Reliéf dosahuje výšky necelé 3 metry. Dílo je volně inspirováno reliéfem Bocca della Verità v předsíni římského kostela Santa Maria in Cosmedin.

REKLAMA

Zlaté oči – sledování

Byl završením Národního památníku odposlechu. Reliéf byl odhalen v roce 2007 v nedalekém zatopeném lomu Střelnice, autora má shodného s předchozími reliéfy. Oči můžete spatřit v trojúhelníku, ve kterém jsou vytesány. Oční bulvy nesou zlatý nápis: Enter, Exit a Home. Trojúhelník měří asi 2,5 metru.

Hlava XXII a JEDNOHUBKA A LA JURAJDA

Zmiňovaný sochař má ještě další díla. Jednohubka se nachází na náměstí Lipnice nad Sázavou, skládá z několika různobarevných žulových kvádrů spojených akátovým párátkem.

Dílo Hlava XXII naleznete na okraji obce Dolní Město. Připomíná významnou souvislost mezi románem Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a Josepha Hellera Hlava XXII a jejím pokračováním po 33 letech Zavíráme.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA