REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

V Moravském krasu je přes 1 600 registrovaných jeskyň

Mezi ty nejnavštěvovanější veřejně přístupné jeskyně s prohlídkou patří jeskyně Sloupsko-šošůvské, Balcarka a Výpustek. Přioblečte, jdeme na výlet!

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Je rozlehlý komplex dómů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech s výškovým rozdílem 60 metrů. Jsou důležitým nalezištěm koster medvědů, lvů a hyen, leží na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Nejproslulejší Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby. Prohlídkové trasy Sloupsko-šošůvských jeskyní jsou spojeny s prohlídkou jeskyně Kůlna, kde byly nalezeny části lebky neandrtálského člověka asi 120 000 let staré. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou také charakteristické křehkou a barevnou krápníkovou výzdobou. Jeskyně jsou podzemním tokem Sloupského potoka spojeny s největší českou jeskyní, zvanou Amatérskou, ta je ale veřejnosti nepřístupná. Spolu s ní pak tvoří jeskynní systém o celkové délce necelých 35 km.

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek patří mezi další významné jeskynní systémy Moravského krasu. Je známá jako naleziště kostí pravěkých zvířat. Od 19. století zde prováděl výzkum starohrabě Hugo František Salm, po něm Dr. Jindřich Wankel a Dr. Martin Kříž. V roce 1938 převzala podzemní komplex Československá armáda, která zde měla muniční sklad. Velké množství prostor a skalních přepážek bylo odstřeleno, z přírodních chodeb se tak staly nevlídné tunelové prostory. Mezitím jeskyně změnila několikrát majitele pro různé druhy využití. V roce 2006 převzala jeskyni Správa jeskyní Moravského krasu a od roku 2007 je jeskyně zpřístupněna veřejnosti. Jeskyně byla dříve známa také pod názvem Jeskynní bludiště Výpustek, je tvořena zejména fosilními partiemi někdejšího podzemního toku Křtinského potoka.

REKLAMA

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka leží v severní části Moravského krasu, v přírodní rezervaci Balcarova skála. Jedná se o další úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou. Návštěva jeskyně začíná v mohutném vstupním portálu Balcarovy skály. Uměle vytvořenou chodbou budete sestupovat do nevelkých prostor, které vás zaujmou barevností sintrových náteků a stalagmitů. Dojdete do Wilsonovy rotundy. Postupně se dostanete do největších prostor Balcarského bludiště – Velkého dómu, podlouhlé prostory s rozměry 65×20×15 m. Jeho strop zdobí průhledné stalaktity a záclony. Po prohlídce Velkého dómu vás čeká výstup do částí nazvaných Galerie a Přírodní chodba. Ty patří mezi nejhezčí prostory Moravského krasu. Další zastávkou je Dóm zkázy. Z krápníkových útvarů vás zaujme zejména vysoký sintrový vodopád, Madona či Kaktus. Prohlídka jeskyně končí v prostoře zvané Popeluška, která byla jednou z prvních objevených částí jeskyně.

Zdroj a více informací najdete na: www.moravskykras.net, www.caves.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA