V Litvínově se vydejte na zámek a do muzea

Zámek v Litvínově je významnou historickou památkou města a multifunkční kulturně společenský objekt s širokým vyžitím pro veřejnost a všechny věkové kategorie. V nedalekém Podkrušnohorském technickém muzeu nasajete atmosféru autentického hlubinného dolu, kterou podtrhují vystavované historické exponáty.

Zámek Valdštejnů

Zámek v Litvínově je barokní šlechtické sídlo. V zámku sídlí mimo jiné redakce Krušnohorských novin. Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky. Na místě kdysi stávala tvrz, kterou časem nahradil panský dům, postavený architektem Janem Dominik Canevalle. Dům nechal do současné podoby přestavět František Josef Jiří z Valdštejna-Vartenberka. Přestavba, díky které má zámek svou dnešní podobu pochází z let 1732-1743. Vznikl tak barokní zámek se čtyřmi křídly obklopující uzavřený dvůr a dvěma přístavbami po stranách. V roce 1878 byl za zámkem v prostoru bývalé zahrady navrhnut osmihektarový zámecký park v anglickém stylu.

Podkrušnohorské technické muzeum

Muzeum vzniklo roku 2003 v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III. Umožní vám nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Muzeum vám poskytne vyzkoušet si „fárání“ do uměle vytvořené štoly. Reálné expozice představují i rudné dobývání v Krušných horách. Dětem poskytnou možnost vyzkoušet si práci dávných horníků. Odhalí vám zde zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností. Můžete se zde také projet po okružní železnici.

Zimní stadion Ivana Hlinky

Zimní stadion Ivana Hlinky je sportovní stadion, kde své domácí zápasy odehrává klub ledního hokeje HC Verva Litvínov. Svůj název nese po slavném hokejovém trenérovi Ivanu Hlinkovi, který byl také dlouhodobý hráč zdejšího týmu. Stadion byl zprovozněn roku 1955, o deset let později byl zastřešen. Na stadion se vejde až na 6 tisíc diváků. Zimní stadion má jistě mouchy, ale hlavně je to místo, kde se vychovali olympijští vítězové, mistři světa a místo, které má svou historii. Když to tu miluješ, není co řešit!

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.podkrusnohorskemuzeum.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu