V Letohradě navštivte místní zámek a muzeum řemesel

Zámek Letohrad, dříve zvaný Kyšperk, se nalézá ve stejnojmenném městě na Václavském náměstí. Nedaleko se nachází největší muzeum svého druhu u nás. Muzeum řemesel je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora. Muzeum je zajímavé a velké, vyhraďte si na něj proto dostatek času, protože nebudete vědět, kam dřív skočit.

Zámek Letohrad

Byl ze starší tvrze přestavěn v 17. století. Z původní stavby zůstala zachována část základových a obvodových zdí, některé klenby v přízemí a dále také sklepní prostory. V zámku v současnosti sídlí Muzeum a světnička Járy Cimrmana. Tento velikán zde má i pomník. Pokud vám vyhládne, dobrou zprávou je, že se v zámku nachází také hotel s restaurací. Zámek obklopuje zámecký park se zajímavou kašnou, grottou, empírovým altánem a s vyhlídkou na Podměstí. V blízkosti můžete narazit na kapli sv. Jana Nepomuckého.

Muzeum řemesel

V muzeu řemesel na vás čekají desítky a deítky expozic řemesel a živností z období let 1840 až 1930. Muzeum zde nastiňuje známé profese, jako je truhlář a řezbář, dále také práci kovotlačitele, koláře, bednáře nebo šindeláře. Mezi zajímavé exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel a mechanické dílny a pilnice se třemi funkčními katry. Navštívíte 100 let starou školní třídu, zubní a gynekologickou ordinaci, prohlédnete si retro expozici nebo expozici betlémů.

Vojenské muzeum Lichkov

Areál muzea je lehce rozpoznatelný, naleznete zde siluety pancéřových prvků na objektu předválečného těžkého opevnění. V něm jsou v současné době umístěny následující expozice: Historie československého opevnění, Historie československé armády, Naši vojáci na západní a východní frontě, Obrněná vozidla v Československu v letech 1918-1945.

Exteriér pěchotního srubu K–S–32 Na růžku byl doplněn o chybějící pancéřové prvky – tedy střílny hlavních zbraní a pancéřový zvon. Interiér srubu je využíván pro expozice a byl ponechán ve stavu, v jakém se nacházel po šedesáti letech devastace, jen se odstranila suť.
Pár desítek metrů dále se nachází pěchotní srub K–S–31 U besídky, jeho interiér je využíván k příležitostným vystávám. V pokladně muzea je možno zakoupit modely, pohlednice a také turistické známky a vizitky.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrady.cz, www.muzeumremesel.cz, www.lichkov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu