V Klášterci nad Ohří naleznete romanticky upravený ve stylu anglické pseudogotiky

Původně renesanční zámek ležící na levém břehu řeky Ohře, je obklopen rozsáhlým anglickým parkem, na který navazuje lázeňský areál Kyselka s minerálními prameny. Pokud nebudete nasyceni historií, můžete se zde vydat na komentovanou prohlídku zříceniny hradu Šumburk nacházející se nedaleko Klášterce nad Ohří.

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek je nyní majetkem města jako součást památkové zóny ve středu starého Klášterce nad Ohří a je přístupný veřejnosti. V zámeckém parku najdete vzácné dřeviny a 220 druhů stromů z celého světa. V areálu pak můžete spatřit Thunskou hrobku, sallu terrenu a plastiky Jana Brokoffa. V historických interiérech se štukovou výzdobou se z původního vybavení bohužel nic nedochovalo. Dnes je zde instalována vzácná expozice výroby porcelánu od prvopočátků až po současnost. Během sezóny je přístupná zámecká vyhlídková věž, navštívit můžete také hrobku v přilehlém kostele Nejsvětější Trojice s porcelánovým plastickým rodokmenem hraběcí rodiny Thunů. Časté jsou také výstavy minerálů a drahých kamenů z naleziště Ciboušov – Domašín. Zajímavostí je, že drahé kameny z tohoto naleziště byly použity na výzdobu kaple sv. Václava ve Svatovítské katedrále a v kaplích sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně.

Hrad Šumburk

Hrad Šumná neboli Šumburk se nachází asi tři kilometry západně od města na vrcholu stejnojmenného kopce. Dozvíte se informace o historii hradu, jeho majitelích, ale také různé zajímavosti z geologie. Tento gotický hrad založil Vilém ze Šumburka v 15. století. Po požáru na konci 16. století byl hrad opuštěn a začal chátrat. Dodnes se dochovaly zbytky obytné věže, hradby s baštami a zajímavá brána. V současnosti se konzervují hradby, aby se zamezilo dalšímu borcení. Od roku 1963 je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka. 

Naučná stezka Cesta z města

Na vrcholky Krušných hor vede z Klášterce nad Ohří celá řada cest a cestiček. Jednou z těch nejoblíbenějších je modrá turistická cesta, kterou částečně kopíruje nová naučná stezka Cesta z města. Když se po ní vydáte, čeká vás kromě příjemné procházky také příval nových informací nejen o zdejší fauně a flóře, ale také třeba o zaniklé obci Venkov, skiareálu Alšovka i o štolách na Mědníku. Cestou vás čeká také známá měděnecká vyhlídka Sfinga. Naučná stezka startuje u autobusové zastávky Útočiště ve stejnojmenné části Klášterce.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrady.cz, www.historickasidla.cz, www.krusnehory.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu