REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

V Karlových Varech se člověk nechá lehce rozmazlit

Komplex lázeňských budov, Alžbětiny lázně připomínají spíše zámek. Lázně poskytují velké spektrum různých léčebných procedur, zahrnujících jak tradiční lázeňskou léčbu, tak i moderní wellness procedury. Celí zrelaxovaní se pak můžete vydat na místo s nádherným výhledem vypínající se nad lázeňským městem, na Rozhlednu Diana.

Alžbětiny lázně

Tento pseudobarokní komplex byl postaven v letech 1905 až 1906 podle projektu ředitele městského stavebního úřadu Franze Drobnyho. Objekt nese jméno na uctění památky zavražděné manželky císaře Františka Josefa I., císařovny Alžběty, zvané Sisi. Před lázeňskou budovou byl založen park ve francouzském stylu, naleznete zde fontánu a čtyři řady alejí, nazývané nyní Smetanovy sady. Slavnostní otevření lázeňské budovy se konalo dne v červnu 1906. Bylo zde poskytováno až 2000 procedur denně. V letech 1969 až 1973 byla provedena modernizace interního zařízení lázeňské budovy. V atriu budovy byl tehdy vybudován moderní krytý rehabilitační plavecký bazén se dvěma saunami. Po rekonstrukci na počátku 21. století jsou Alžbětiny lázně největším balneoprovozem ve městě, je zde poskytováno okolo 60 druhů lázeňských procedur, využívajících vřídelní vodu a rašelinu.

Rozhledna Diana

Místo objevil v roce 1804 karlovarský nožíř Václav Drumm spolu se svým strýcem, kronikářem Augustem Leopoldem Stöhrem. Ti spolu na vrchol umístili dvě odpočinková sedátka. Toto místo bylo propagováno dobovými průvodci celé 19. století, bylo označované jako místo s nejlepším výhledem na město. Stalo se oblíbeným a rád ho navštěvoval i Johan Wolfgang Goethe nebo také Theodor Körner. Dlouhou dobu se na prudký kopec muselo dostávat pouze pěšky. Lanová dráha byla na vrchol kopce postavena roku 1909, v pozdějších letech zde byla postavena lovecká chata s přilehlou rozhlednou podle projektu karlovarského architekta Antona Breinla. Součástí mohutné zděné vyhlídkové věže se stal i moderní elektrický výtah. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo v květnu 1914 a stala se tak oblíbeným výletním místem nejen lázeňských hostů. Za první republiky nesla rozhledna jméno Hanse Kudlicha, po roce 1945 se krátce užíval název Benešova rozhledna. Nakonec se ustálil název Diana.

REKLAMA

Anglikánský kostel svatého Lukáše

Pseudogotický dvoulodní kostel se nachází ve vilové čtvrti Westend na Zámeckém vrchu nad centrem Karlových Varů. Základní kámen stavby byl položen roku 1876.  Tento anglikánský kostel byl postaven za finanční podpory anglických lázeňských hostů v letech karlovarským stavitelem Josefem Slowakem. Slavnostní vysvěcení nového kostela proběhlo v červnu 1877. Stavba vychází z romantického pojetí anglické pseudogotiky, kdy je používáno neomítnuté holé zdivo, které dodává stavbě cizokrajný nádech. Dvoulodní kostel na půdorysu latinského kříže s mocnými opěrnými pilíři je nad kupolí nad křížením lodí završen výraznou, nakoso postavenou dřevěnou hranolovou věží s ochozem. Na počátku 20. století byl kostel restaurován, nyní je v kostele Muzeum voskových figurín.

Zdroj a více informací naleznete na: www.karlovyvary.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA