V dávných časech býval Hrad Tolštejn sídlem místních loupeživých rytířů

Vystoupejte až na vrcholky původního opevnění této krásné zříceniny a rozhlédněte se do okolí. Nedaleká Jedlová je dalším oblíbeným místem při návštěvě Lužických hor. Na jejím vrcholu naleznete zachovalou kamennou rozhlednu.

Zřícenina hradu Tolštejn

Z Tolštejna je krásný rozhled do kraje. Romantický hrad Tolštejn ze 14. století, zvaný také Kavčí skála, leží nedaleko městečka Jiřetín pod Jedlovouf. Díky své strategické pozici má bohatou historii. Hrad v průběhu let vlastnilo několik významných rodů: Vartenberkové, Berkové nebo třeba Šlejnicové. V 17. století hrad zpustnul a definitivní ránu dostal při dobytí hradu Švédy, kteří hrad zapálili a zbořili. Je jednou z nejnavštěvovanějších památek Lužických hor, a také hlavní dominantou oblasti. Po zdolání Tolštejna se můžete občerstvit v místní restauraci. Na hradu se konají nejrůznější kulturní a společenské akce. Proběhl zde archeologický výzkum, který v místní hladomorně prokázal zbytky kosterních pozůstatků. Archeologické nálezy zde dokládají stopy pravěkého, pravděpodobně srbského osídlení.

Rozhledna na Jedlové

Rozhledna Jedlová je postavena na výrazném znělcovém vrchu a je dominantou obce Jiřetín pod Jedlovou. Kamenná rozhledna je 23 metrů vysoká a začala se stavět roku 1890. Naskytne se vám krásný výhled po okolní krajině. Ten si ovšem musíte zasloužit. Nahoru je to docela náročný výšlap, hlavně závěrečné stoupání je dost prudké, ale zase se jde po asfaltové cestě. Pokud budete mít štěstí na hezké počasí, odměnou vám bude výhled do širokého okolí. Z Jedlové je ohromující výhled na Lužické hory, Sasko a České Švýcarsko. Na cestu zpět si můžete zapůjčit koloběžku. Pod rozhlednou se nachází lanový park v korunách stromů a restaurace, kde se můžete občerstvit.

Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

Varnsdorfský Pivovar Kocour byl jedním z průkopníků nového pohledu na pivo a pivovarnictví u nás. Ukázal českým konzervativním pivařům, že existuje i něco víc než jen lahváč desítky v ledničce. Nabízí zde pestrou paletu pivních speciálů, od tradičních ležáků až po nejrůznější svrchně kvašené speciály. Areál pivovaru poskytuje návštěvníkům pivovarskou restauraci i sportovní zázemí. Nejen malí návštěvníci ocení pivovarskou ZOO, ve které můžou spatřit mnoho zvířátek. Pivovar Kocour disponuje i vlastní železniční zastávkou, a to jako jediný v Čechách. Pokud už se vám po náročném dni a ochutnávce místních speciálů nikam nebude chtít, nabídnou vám zde také ubytování.

Zdroj a více informací naleznete na: www.region-ceskesvycarsko.cz, www.pivovar-kocour.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu